SR má výrazný kultúrny, historický a prírodný potenciál rozvoja cestovného ruchu, a to vrátane vidieckeho cestovného ruchu a agroturistiky. Uviedol to pre TASR predseda Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) Peter Mihók.
BRATISLAVA. "Súčasný stav v oblasti vidieckeho cestovného ruchu, predovšetkým s jednoduchšími formami ubytovania vo vidieckej krajine s možnosťou poznávania života na vidieku a pobytom na sedliackom dvore, je v dôsledku predchádzajúcich období, keď sa prerušila tradícia súkromného podnikania v agrosektore, zatiaľ veľmi málo rozvinutý," poznamenal. Rovnako aj dlhodobá tradícia chovu oviec a dobytka na Slovensku podľa P. Mihóka stagnuje.
"Návrat k súkromnému podnikaniu v agrosektore je pomerne pomalý. Na Slovensku je v mnohých regiónoch množstvo efektívne nevyužitých pozemkov, neobrobených a nekosených podhorských a vidieckych oblastí, čo súvisí aj so skutočnosťou, že nová generácia už nemá taký výrazný vzťah k prírode, ako tomu bolo v minulosti," upozornil.
Príkladom pozitívneho rozvoja v tejto oblasti je však podľa neho Biofarma v Podkylave, ako aj farma pri Malackách. "Očakávam, že pripravovaná stratégia rozvoja cestovného ruchu na Slovensku sa bude zaoberať aj potenciálom a rozvojom vidieckeho cestovného ruchu a agroturistiky a s tým súvisiacou nevyhnutnou aj finančnou stimuláciou," zdôraznil. Na zlepšenie stavu v tejto oblasti by bolo dobré podľa predsedu SOPK získať skúsenosti s budovaním centier agroturistiky v okolitých krajinách a, samozrejme, primerane podporiť tento druh podnikania v rámci projektov rozvoja pôdohospodárstva aj zo zdrojov EÚ.
"Pri zlepšovaní je potrebné zamerať sa aj na výchovu vidieckeho obyvateľstva v oblasti služieb a cudzích jazykov," dodal P. Mihók.
(tasr)