08.07.2019 | 05:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

SR získala v OECD podpredsednícke miesto v Pracovnej skupine pre pesticídy

Znižovanie negatívnych vplyvov aplikácie pesticídov na zdravie ľudí, zvierat a životné prostredie, ako aj odporúčania pre tvorbu novej legislatívy. To sú hlavné ciele Pracovnej skupiny Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) pre pesticídy. Slovenská republika v nej získala podpredsednícke miesto, na ktoré bola schválená Bronislava Škarbová, odborníčka z Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR. Informoval o tom Michal Feik z MPRV SR.

BRATISLAVA. Uviedol, že pracovná skupina pre pesticídy (Working Group on Pesticides) je užitočnou platformou pre výmenu informácií v oblasti manažmentu prípravkov na ochranu rastlín s cieľom zníženia negatívnych vplyvov vyplývajúcich z ich aplikácie na zdravie ľudí, zvierat a životné prostredie. Tieto informácie sa často využívajú pri tvorbe národnej legislatívy a pri prijímaní národných opatrení na zníženie rizika.
"Na zasadnutiach pracovnej skupiny sú diskutované jednotlivé oblasti pesticídnej politiky, a to biopesticídy, pesticídne indikátory rizika, úhyn včiel v dôsledku aplikácie pesticídov, integrovaná ochrana proti škodlivým organizmom, boj proti ilegálnemu obchodovaniu s pesticídmi, letecké aplikácie pesticídov, ako aj ďalšie oblasti ovplyvňujúce mieru rizika z používania pesticídov," vysvetlila Škarbová.
Úlohou byra (užšieho vedenia) pracovnej skupiny, ktorého členom bude v nadchádzajúcom období aj Slovenská republika, je podľa MPRV SR predovšetkým participovať na príprave programu jednotlivých zasadnutí, navrhovať strategické dokumenty a identifikovať kľúčové otázky smerovania pracovnej skupiny. Podpredseda okrem toho pomáha predsedovi a sekretariátu OECD pri príprave zasadnutí, v prípade potreby je pripravený predsedu kedykoľvek zastúpiť a viesť rokovanie (v anglickom alebo francúzskom jazyku), zabezpečuje kontinuitu práce medzi zasadnutiami, ako aj komunikáciu medzi jednotlivými expertnými podskupinami v štruktúre pracovnej skupiny.
Feik doplnil, že OECD má aktuálne 36 členských štátov. Slovenská republika si v roku 2020 pripomenie 20. výročie svojho členstva v tejto renomovanej ekonomickej medzinárodnej organizácii. "Rezort pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR pristupuje k svojmu členstvu v OECD dlhodobo zodpovedne a aktívne SR reprezentuje v jej orgánoch, ktoré spadajú do kompetencie rezortu. Medzi takéto patrí aj agenda pesticídov, ktorá je v OECD zaradená pod Direktoriát pre životné prostredie. Slovenská republika je od roku 2013 aj aktívnym členom Siete OECD pre boj proti ilegálnemu obchodovaniu s pesticídmi," uzatvorila Škarbová.

/tasr/

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down