Víťazom výberového konania na riaditeľa Štátnych lesov Tatranského národného parku (TANAP) sa stal Maroš Petrík, aktuálne poverený riaditeľ ŠL TANAP-u. Do funkcie nastúpi v pondelok 1. júla. TASR o tom informoval Vladimír Machalík, hovorca Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR.
BRATISLAVA. Nový riaditeľ Štátnych lesov TANAP-u má podľa neho pred sebou neľahkú úlohu - čeliť politikom, ktorí sa schovávajú za pretvárku aktivistov. Región Vysokých Tatier je skúšaný prírodnými katastrofami, lykožrútovou kalamitou, suchom či povodňami, ale aj tlakom na výstavbu.
"Bola by som rada, keby si všetky strany a aj tá, ktorá presadzuje 'ničnerobenie', uvedomili, že bezpečnosť turistov v TANAP-e musí byť na prvom mieste. Suché stromy neraz ohrozujú ľudí na turistických chodníkoch a riziko požiarov tisícok mŕtvych stromov zabitých lykožrútom v dolinách, ktoré by nedokázal nikto uhasiť, je pre ľudí i zvieratá veľmi reálne. Verím preto, že Štátne lesy TANAP-u spoločne so Správou TANAP-u odolajú nezodpovedným tlakom ľudí bez akejkoľvek zodpovednosti a zamedzia hazardovaniu s ľudskými životmi Tatrancov, slovenských a zahraničných návštevníkov, ale aj životmi zvierat našich veľhôr, ktoré by takýmto požiarom nedokázali uniknúť. Úlohou Štátnych lesov TANAP-u je vytvoriť rovnováhu medzi ochranou prírody a požiadavkami turistov. Aby sme mali vo Vysokých Tatrách zdravé lesy, ale tiež udržiavané a bezpečné turistické chodníky," uviedla Gabriela Matečná (SNS), šéfka MPRV SR.
Machalík doplnil, že prihlášku do výberového konania podali dvaja uchádzači. Jedným bol poverený riaditeľ ŠL TANAP-u Maroš Petrík, ktorý vyštudoval lesné inžinierstvo na Vysokej škole lesníckej a drevárskej vo Zvolene. V organizácii pôsobí od roku 1985. Druhým uchádzačom bol Juraj Piecka, ktorý vyštudoval Technickú univerzitu vo Zvolene, odbory lesníctvo a lesnícka fytológia. Aktuálne je poverený vedením výrobno-technického úseku odštepného závodu Šaštín, štátneho podniku LESY Slovenskej republiky.
Kvalifikačnými predpokladmi na pozíciu nového riaditeľa Štátnych lesov TANAP-u bolo vysokoškolské vzdelanie 2. stupňa so zameraním lesníckym, ekonomickým alebo prírodovedným. Uchádzači museli mať za sebou minimálne tri roky v riadiacej funkcii a minimálne päť rokov praxe v prevádzke lesnej výroby alebo v štátnej správe lesného hospodárstva, v štátnej správe ochrany prírody alebo v Štátnej ochrane prírody SR. Novinkou bolo, že každý uchádzač musí predložiť koncepciu rozvoja príspevkovej organizácie na päť rokov.
/tasr/