23.05.2017 | 07:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Stav porastov jačmeňa siateho jarného po vzídení

Zima na prelome rokov 2016/2017 bola tentoraz z teplotného hľadiska normálna, o niečo chladnejšia bola v južnejších oblastiach, respektíve v nižších polohách. Čo je negatívnejšie je skutočnosť, že ostatná zima bola chudobná na zrážky, keď v priemere za Slovensko spadlo len 64 percent dlhodobého normálu a hlavne na západe a v z južnejších častiach stredného Slovenska to bolo často aj pod 50 percent dlhodobého normálu.

Poveternostné pomery

December bol teplotne normálny s odchýlkou od dlhodobého priemeru -0,2 °C a zrážkovo suchší, keď spadlo len 62 percent dlhodobého decembrového normálu (západ SR 26 percent, stred 71 percent a východ 84 percent). Výrazne chladnejší ako dlhodobý priemer bol január s odchýlkou -3,5 °C; aj tento mesiac bol však chudobný na zrážky, keď spadlo len 59 percent dlhodobého normálu, pričom na západe len 48 percent, na strednom Slovensku 57 percent a na východnom 71 percent. Relatívne najteplejším mesiacom zimy bol február, kedy odchýlka od dlhodobého priemeru za SR predstavovala +2,3 °C. Aj keď z pohľadu dlhodobého zrážkového normálu možno tento mesiac v priemere za SR hodnotiť ako normálny, v rozhodujúcich pestovateľských oblastiach jačmeňa siateho (západné Slovensko) bol opätovne najsuchší (63 percent dlhodobého normálu), kým na strenom Slovensku to bolo 98 percent a na východnom 90 percent normálu. Snehovú pokrývku sme zaznamenali po viacerých rokoch na celom území Slovenska a čo je v posledných zimách nie až tak tradičné, aj v nížinných oblastiach bola dlhotrvajúcejšia (prakticky celý január). Aj vďaka nej nedošlo k výraznejšiemu poškodeniu porastov vplyvom dlhodobo trvajúceho obdobia silných mrazov.

Prvý jarný mesiac (marec) v roku 2017 na Slovensku možno charakterizovať ako veľmi teplý. Priemerná mesačná teplota vzduchu dosiahla takmer na všetkých meteorologických staniciach nadpriemerné hodnoty. V priemere za Slovensko bola zaznamenaná odchýlka od dlhodobého priemeru +3,6 °C. Zrážkovo bol marec v priemere za Slovensko suchší, i keď priemerné zrážkové úhrny predstavovali 36 milimetrov, čo zodpovedalo dolnej hranici dlhodobého normálu (77 percent). Zrážky boli priestorovo rozmanito rozložené, keď na západnom Slovensku spadlo len 65 percent dlhodobého normálu, na východe 71 percent a na strednom Slovensku to bolo 91 percent. V priebehu marca, ako aj v nasledujúcom období, sa striedali periódy s nadpriemerne teplým počasím nasledované periódami chladnejšieho počasia. Premenlivý z pohľadu teplôt bol teda aj apríl. Zrážky v apríli boli veľmi priestorovo nevyrovnané, významnejšie úhrny sme zaznamenali až ku koncu poslednej aprílovej dekády. Lokálne sme v hlavných pestovateľských oblastiach (Trnavský, Nitriansky a juh Banskobystrického kraja) pozorovali výraznejší deficit zrážok na začiatku vegetácie jačmeňa, tak z dôvodu relatívne suchej zimy ako aj dlhšej periódy suchšieho počasia v mesiacoch marec a apríl.

Metodické postupy

Stav porastov jačmeňa jarného siateho bol monitorovaný pracovníkmi NPPC - VÚRV Piešťany v dňoch 21. až 26. apríla 2017 na 78 porastoch reprezentujúcich ich stav v jednotlivých regiónoch Slovenska.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down