08.06.2018 | 12:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Stav porastov kukurice siatej na zrno po vzídení

Ako uvádza na svojich stránkach SHMÚ - v tohoročnom apríli boli zaznamenané rekordne vysoké priemerné mesačné teploty vzduchu. Aktuálne hodnoty prekonali rekordy prevažne z apríla 2009 a na niektorých meteorologických staniciach z roku 2000. V Oravskej Lesnej, v Poprade a v Medzilaborciach boli prekonané až 84 rokov staré rekordy z roku 1934.

Priebeh počasia

Na krajnom juhozápade a miestami aj v južnej polovici Slovenska boli rozdiely medzi aktuálnymi tohoročnými a pôvodnými rekordmi iba niekoľko desatín stupňov celzia, ale na meteorologických staniciach v severnejších oblastiach Slovenska dosiahli rozdiely medzi najnovším a predchádzajúcim rekordom priemernej mesačnej teploty vzduchu v apríli až okolo 2 °C, v ojedinelých prípadoch aj viac ako 2,5°C.

Na rozdiel od rokov 2000 a 2009, kedy bol apríl výnimočne teplý len v južnej polovici územia, v tomto roku medzi severom a juhom Slovenska neboli teplotné rozdiely veľké. Preto aj „bradatý rekord“ z roku 1934 padol práve v Oravskej Lesnej, v Poprade a v Medzilaborciach.

Apríl bol po januári už druhým mimoriadne teplým mesiacom v tomto roku. V Hurbanove, v  januári 2018,  bola  odchýlka  priemernej mesačnej teploty od normálu 1981 – 2010 plus 3,9°C. V apríli, kedy mesačný priemer dosiahol 16,2 °C, bola odchýlka od normálu až plus 4,9 °C. Tohoročný  apríl sa tiež vyznačoval mimoriadne vysokým počtom letných dní, v ktorých maximálna denná teplota vzduchu dosiahla 25 °C a viac. V Hurbanove zaznamenal SHMÚ 11 letných dní, čiže presne toľko ako v apríli 2000. Sú to maximálne počty letných dní na tejto meteorologickej stanici v apríli aspoň od polovice 20. storočia.

Z pohľadu pedo-klimatických pomerov na viacerých miestach Slovenska bola orničná vrstva presušená, pričom napríklad na ťažších pôdach v okolí Nového Mesta nad Váhom sa už koncom apríla začali tvoriť pukliny. Presušená vrchná časť pôdy však spôsobovala od počiatku problémy pri vzchádzaní jarných plodín. Problémy hlásil aj Spiš, kde bol vplyvom teplých a suchých podmienok zaznamenaný intenzívnejší výskyt živočíšnych škodcov.

To všetko sa prejavovalo aj na vysokých hodnotách výparu, ktorý prispel k výraznému zhoršeniu vlahových podmienok na Slovensku. Najhoršie na tom koncom apríla boli najmä Orava, Kysuce a okolie Žiliny, kde vplyvom dlhodobo nízkych úhrnov zrážok v porovnaní s normálnymi podmienkami, zaznamenáva SHMÚ suché obdobie už od 30. januára 2018 (na Kysuciach), resp. od 18. februára 2018 (Orava). K týmto regiónom sa neskôr pridala aj oblasť Senice, Spiš, okolie Piešťan, Záhorie, západná časť Podunajskej nížiny, okolie Bardejova a iných častí SR.

Výrazný vlahový deficit

Zlé vlahové podmienky sa odzrkadľujú aj na intenzite pôdneho sucha, ktoré je na úrovni výrazného (S3) až extrémneho sucha (S5). Odchýlka pôdnej vlahy dosahovala už koncom apríla deficit -40 až -60 milimetrov. Vysoký výpar sa na celom Slovensku odrážal aj na poklese relatívnej vlhkosti vrchnej časti pôdneho profilu (0 – 40 centimetrov). Na viacerých územiach Kysúc, Záhorskej, Podunajskej a Východoslovenskej nížiny, ale aj Košickej kotliny, bolo už koncom apríla nasýtenie pôdy v tejto vrstve pod 50 percent (pod bodom zníženej dostupnosti).

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down