04.12.2018 | 07:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Stav porastov repky ozimnej na jeseň 2018

V posledných rokoch sa stáva pravidlom, že príprava pôdy, sejba a následné vzchádzanie repky olejky na jeseň je vždy problémové, čo nespôsobujú pestovatelia, ale človekom neovplyvniteľný faktor – sucho.

Okienko odborníka

Slovensko je rozlohou malá krajina, ale aj tak sú tu neskutočné rozdiely v množstve spadnutej vlahy v priebehu vegetačného obdobia. Súčasný stav porastov ozimnej repky na Slovensku verne kopíruje množstvo spadnutej vlahy v jednotlivých regiónoch Slovenska.

Nedostatok zrážok

Tam, kde padla výdatnejšia septembrová vlaha, sú porasty repky olejky ozimnej pekné, ba dalo by sa konštatovať, že až prerastené. Samozrejme pojem prerastené sa odvíja od viacerých faktorov.

V prvom rade ide o výber hybridu, prípadne líniovej odrody, o hnojenie pred sejbou, sejbu certifikovaného osiva, alebo osiva v súčasnej dobe dôkladne ošetreného fungicídnym moridlom, pretože insekticídne moridlo nie je u nás povolené.

Dlhotrvajúce teplo podporuje rast repky aj keď je už pomalší, ale postupne dochádza k prerastaniu vegetačného vrcholu a  to hlavne na plochách, ktoré neboli ošetrené morforegulátorom. Znížené dávky účinnej látky tebuconazole, ktoré sú veľakrát aplikované, nedokázali zabrzdiť prerastanie vegetačného vrcholu a preto bolo treba repky ošetriť ešte raz. Na takýchto repkách je priemer koreňového krčka od 0,9 cm po 2,0 cm.

Horšie sú na tom regióny Slovenska, napr. Rimavská Sobota, Zemplína a niektoré lokality na južnom Slovensku, kde porasty už viac ako dva mesiace nedostali žiadnu vlahu. V týchto lokalitách sú repky malé a za pekné možno považovať aj tie ktoré majú 3 až 5 pravých listov s priemerom koreňového krčka 0,3 až 0,5 centimetra.

Čo je však horšie, že niektoré zasiate repky v týchto lokalitách aj povzchádzali, ale následne kompletne vyschli. Nájdu sa aj také plochy, ktoré pestovatelia zaorali.

Vlaha je pre povzchádzanie a rast repky (aj iných plodín) rozhodujúcim faktorom. Mnohí pestovatelia najmä v suchých oblastiach hľadajú spôsoby ako čo najlepšie hospodáriť s pôdnou vlahou. Mala som možnosť vidieť viacero spôsobov spracovania pôdy pred sejbou repky s úmyslom zabezpečiť pre repku najlepšie podmienky pre povzchádzanie a jej následný rast. Pre priaznivé hospodárenie s pôdnou vlahou sa osvedčilo podrývanie so spracovaním len vrchnej časti pôdy a tak pripravenie dobrých podmienok pre sejbu s následným vzchádzaním a rastom repky olejky. Je pravda, že nie každý si môže dovoliť zakúpiť stroj, s ktorým dokáže takto pripraviť pôdu.

Zdravotný stav

Zdravotný stav repiek z pohľadu výskytu chorôb je veľmi dobrý. Nenašla som po celom Slovensku porasty repky olejky, ktoré by boli napadnuté fómovou hnilobou – ani listy a ani koreňový kŕčok a nevyskytujú sa ani iné choroby. Iné je to s výskytom škodcov.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down