Cieľom pestovateľských systémov repy cukrovej je zvyšovať rentabilitu jej pestovania, ako aj výroby cukru. Takýto výsledok je možné dosiahnuť prostredníctvom vyrovnaného porastu, ktorý má dostatočný počet jedincov, tvorí veľké buľvy s vysokým obsahom cukru. K naplneniu tohto cieľa môže do značnej miery pomôcť aj správne zvolený systém výživy a stimulácie porastu v priebehu vegetácie.
Podpora tvorby koreňa a nadzemnej biomasy
So sejbou repy cukrovej sa v tomto roku začalo v druhej dekáde marca. Počasie bolo počas zakladania porastov priaznivé, a tak sa podarilo väčšine farmárov osiať všetky plánované plochy. Od konca marca začalo byť počasie vrtkavé a prinieslo chladné noci a rána a neskôr aj nedostatok zrážok. Tieto vrtochy počasia spomalili vzchádzanie repy a na druhej strane podporili chladnomilné buriny, ktorým musí repa konkurovať. Aplikácia stimulačných a protistresových látok prípravkom Alga 300++P (1 l/ha) od 6. listu pomáha dosahovať vyrovnaný porast s dobrou kondíciou, a tak dobehnúť stratený čas. Tento prípravok na báze morských rias stimuluje rýchlejší rast koreňov, ktorý vplýva následne na celkovú produkciu repy. Rovnako je produkt rýchlym zdrojom fosforu, ktorý je limitujúcim prvkom hlavne v skorých rastových fázach. V prípade jeho kombinácie s herbicídom znižuje stres, ktorý môže vyvolať spomalenie rastu. Dva týždne po prvej stimulácii porastu resp. do uzavretia riadkov je možné využiť prípravok Alga 300++K (1 l/ha), ktorý podporí zväčšenie buľvy a súčasne aj tvorbu chlorofylu, čím sa zvýši fotosyntetická aktivita (obr.). Poslednú aplikáciu stimulátora Alga 300++K (1 l/ha) odporúčame realizovať spoločne v tankmixe s posledným fungicídom. Prípravok zvýši odolnosť rastlín v prípade sucha a rovnako dodá rastlinám aj draslík, ktorého potreba počas vegetácie narastá.
Udržanie listového aparátu
Dosiahnutie vysokej produkcie a cukornatosti repy závisí do veľkej miery od veľkosti, aktivity a schopnosti listového aparátu ukladať v priebehu vegetácie vytvorené asimiláty do buľvy. Fotosynteticky najvýkonnejšie listy, ktoré vytvára repa v prvej polovici vegetácie by sa mali udržať na rastline, čo najdlhšie, pričom by mali byť zdravé a nepoškodené. Avšak veľmi často dochádza v dôsledku pôsobenia stresových faktorov prostredia (silné UV žiarenie, deficit zrážok, zamokrenie pôdy, krupobitie) k tvorbe nekróz až k ich odumieraniu. Repa je v takomto prípade nútená zareagovať na priebeh stresových situácii tvorbou nových listov, ktoré vytvára z naakumulovaných zásob cukru. Výsledok tejto reakcie porastu sa odrazí v nižšej fotosyntetickej aktivite, ktorá vedie k nižšej úrode a poklesu cukornatosti. V tomto kontexte zohráva zvlášť dôležitú úlohu aj zdravotný stav listového aparátu. V posledných rokoch nemožno podceňovať výskyt hubových ochorení a to zvlášť cerkospóry, ktorej rozšírenie v poraste repy môže spôsobiť až 20% straty na úrode. Pred hubovými ochoreniami môžu farmári svoje porasty chrániť aplikáciou prípravku prírodnej prevencie SoftGuard++ (1 l/ha). Vďaka overenému synergickému účinku odporúčame v priebehu vegetácie produkt kombinovať s biostimuláciou a listovou výživou. V prípade kombinácie s fungicídom zvyšuje jeho príjem a zabudovanie účinných látok.
Mimokoreňová výživa a technologická kvalita repy
Technologická kvalita repy cukrovej sa formuje už od začiatku vegetačného obdobia. Príprava pôdy, termín sejby a počasie rozhodujú o počte produkčných dní počas, ktorých sa vo vytvorenej buľve vyrovnáva vnútorná chémia a dosahuje technologická zrelosť. Významnú úlohu zohráva aj správna výživa, ktorá formuje fyziologicko-biochemické procesy, čím sa významne podieľa na tvorbe a kvalite úrody. Základné postavenie má pri formovaní úrody repy makrobiogénny prvok, akým je dusík. Avšak zvlášť dôležitými sú aj mikroelementy (bór, mangán, zinok, meď), ktoré v malých množstvách ovplyvňujú mnohé fyziologicko-biochemické pochody rastlín. Aplikácia organicky viazaného bóru prípravkom ProBoron (0,7 l/ha) na začiatku vegetácie (T1) zabráni vzniku fyziologických porúch, ktoré sú spojené s deficitom tohto prvku (srdiečková hniloba). Pri ďalšom vstupe (T2) odporúčame aplikovať mikroelementy v ľahko prijateľnej chelátovej forme produktom MicroRich (0,5 l/ha). Mangán, horčík, železo, zinok, meď, bór a draslík prítomné v produkte podporia tvorbu fotosyntetických asimilátov, ktoré sa následne ukladajú v buľve vo forme cukru. V neposlednom rade by sme nemali zabúdať ani na vápnik, ktorý je v rastline takmer nemobilný, a preto ma význam aplikovať tento prvok foliárne prostredníctvom produktu CaBoron (1 l/ha). Prípravok zvýši obsah sušiny v buľve, priaznivo ovplyvní vyzretie jej pletív a zároveň zvýši jej kvalitu počas skladovania.
Vysoká návratnosť investícii
V maloparcelkovom pokuse, ktorý bol založený na výskumnej stanici Selekt - Bučany v spolupráci doc. Ing. Tiborom Roháčikom sme sledovali vplyv uceleného systému stimulácie a listovej výživy na celkovú produkciu repy a jej kvalitu (graf). V prvom variante sme podľa odporúčaní v jednotlivých termínoch a dávkach využili produkty biostimulácie (Alga 300++P; Alga 300++K; Alga 300++K) a listovej výživy (ProBoron; MicroRich; CaBoron). V ďalšom variante sme k spomínaným produktom pridali navyše aj prípravok prevencie SoftGuard++.Na základe dosiahnutých úrod a ekonomického zhodnotenia na jednotlivých úrovniach ošetrenia je zrejmé, že najvyššia úroda 100,3 t/ha s čistým ziskom 154 Eur/ha bola dosiahnutá na variante, kde sa v priebehu vegetácie aplikovala kombinácia prípravkov stimulácie, prevencie a listovej výživy (graf.).
Graf: Úroda cukrovej repy a čistý zisk po aplikácii prípravkov spoločnosti Agrobiosfer, s.r.o. (Odroda: Kant; Lokalita: Selekt - Bučany, 2014).
Obr.: Buľva cukrovej repy po použití prípravkov stimulácie na báze morských rias.
Ing. Zuzana Balátová, PhD.
Produktový manažér
Agrobiosfer, s.r.o.