23.11.2024 | 10:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sto rokov nášho pôdohospodárskeho výskumu

Veda, výskum a technický rozvoj sú oddávna úzko spojené s ľudstvom, s jeho snahou posunúť poznanie a skvalitniť život človeka. Boli to prírodné zdroje, ktoré sa od nepamäti stali oblasťou skúmania a hľadania možností, ako ich efektívne využiť pri budovaní rozvinutých civilizácií, kultúrnej krajiny a vo výžive obyvateľstva na celom svete.

Tak to bolo aj v našom regióne, v ktorom boli veda, výskum a technický rozvoj úzko naviazané na ťažbu a na spracovanie prírodných zdrojov, na poľnohospodárstvo a na lesné a vodné hospodárstvo.

Pri tejto príležitosti treba spomenúť Banskú a lesnícku akadémiu v Banskej Štiavnici (1846), Maďarský kráľovský hospodársky ústav v Košiciach (1874 - 1906) a Prvé vysokoškolské poľnohospodárske a lesnícke vzdelávanie na Slovensku (1939). S veľkou úctou sme si v apríli minulého roku pripomenuli 125. výročie vzniku Výskumného ústavu lesníckeho vo Zvolene.

Cielený rozvoj

K cielenému rozvoju vedy a výskumu však prišlo až v prvej Československej republike, kedy sa dôraz položil na tvorbu vedecko-výskumných pracovísk, náučných spoločností a na inštitucionalizáciu rezortného výskumu.

Uplynulo už 100 rokov od chvíle, kedy bola v Prahe založená Československá akadémia poľnohospodárska na čele s jej prvým predsedom, prof. Dr. Milanom Hodžom, ministrom poľnohospodárstva Československej republiky.

Spolu s ním v štruktúrach akadémie pracovali aj desiatky významných vedcov na Slovensku. V úzkej spolupráci s českými výskumníkmi sa významnou mierou podieľali na organizačnom a personálnom budovaní akadémie a na cieľavedomom plnení stanovených úloh agrárneho výskumu.

Výsledkom ich spoločného úsilia bolo vytvorenie uznávanej vedeckej inštitúcie, ktorá sa významne podieľala na rozvoji pôdohospodárskeho výskumu v Československu.

V tomto období sa položili aj základy vysokého pôdohospodárskeho školstva na Slovensku. V roku 1946 bola nariadením SNR zriadená Vysoká škola poľnohospodárskeho a lesníckeho inžinierstva v Košiciach a súčasne aj Vysoká škola veterinárna v Košiciach.

Vládnym nariadením z 8. 7. 1952 bola z týchto vysokých škôl zriadená Vysoká škola poľnohospodárska v Nitre; a 1. 10. 1952 aj Vysoká škola lesnícka a drevárska vo Zvolene.

Zákonom SNR z 19. decembra 1968 opäť vznikla Vysoká škola veterinárna v Košiciach.

Vysoké školy sa popri rezortnej výskumnej základni stali nositeľmi vedy, výskumu a odborného poradenstva. Z nich sa regrutovali aj početní členovia akadémie.

Po roku 1952 sa nástupníckou inštitúciou stala Československá akadémia poľnohospodárskych vied, ktorej pobočka bola v roku 1959 zriadená aj na Slovensku. Zanikla poľnohospodárska sekcia Slovenskej akadémie vied a vzniklo vedecké kolégium biologických a poľnohospodárskych vied.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down