10.03.2023 | 09:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Stonkové krytonosy na repke

Prvé nálety krytonosa štvorzubého do porastov repky prebehli už počas oteplenia v ôsmom týždni.

Signalizačná správa

Krytonos štvorzubý (Ceutorhynchus quadridens) je menší ako repkový, 2,5 - 3,5 milimetra, na krovkách pri štítku má bielu škvrnu. Larvy dorastajú do štyri – päť milimetrov. Jeho škodlivosť je menšia, samičky kladú vajíčka do listových stopiek alebo okolia žiliek listov. Larvy sa živia v stred­nej žilke listu, listovej stopke a neskôr v byliach. Rastliny sú oslabené.

Krytonos repkový (Ceutorhynchus napi) nalieta do porastov pri teplotách 10-12°C, zatiaľ sa neobjavil. Kritické číslo je jeden kus na 40 rastlín pre krytonosa repkového, pre krytonosa štvorzubéhojekritické číslo štyri až šesť chrobákov za tri dni v Mőrickeho miske, alebo dva chrobáky priemerne za tri dni na jeden lepový pás. Chrobáky po prelete do porastov repky ešte asi dva týždne žerú a pária sa, potom samičky začnú klásť vajíčka. Na ošetrovanie teda zostáva pomerne dlhé obdobie, netreba sa unáhliť, radšej vyčkať na dosiahnutie kritického čísla. Vyliahnuté larvy vyžierajú stržeň stonky smerom dolu. Vyvinuté larvy veľkosti šesť až osem milimetrov, opúšťajú stonku nad zemou a kuklia sa v pôde. Oslabené stonky sa lámu.

Možnosti ochrany Medzi bioracionálne prípravky na báze účinnej látky acetamiprid, pribudli dva nové prípravky. Acetamiprid je systémový insekticíd, ktorý pôsobí ako neurotoxikant (blokáda nikotínového ACh receptoru v postsynaptickej membráne). Účinná látka thiacloprid patrí do skupiny chloronicotinylov.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down