Vedenie mesta Šaľa nerokovalo so zástupcami skupiny Agrofert o ukončení výroby čpavku v Dusle.
ŠAĽA. "Takáto informácia sa prvýkrát objavila v médiách už vlani, s nami však nikto o tom nerokoval. Ani počas stretnutí so zástupcami firmy nám podobné zámery nikto neavizoval. Ak by skutočne ukončili výrobu čpavku v Šali, na región by to malo veľmi negatívny vplyv," povedal primátor Šale Martin Alföldi.
Výroba čpavku tvorí momentálne zhruba polovicu produkcie Dusla Šaľa a zamestnáva 800 ľudí. Podľa primátora v meste ani v blízkom okolí nie je zamestnávateľ, ktorý by dokázal nahradiť výpadok takéhoto počtu pracovných miest. "Za posledných desať rokov je zamestnanosť vo fabrike stabilizovaná," skonštatoval M. Alföldi.
Skupina Agrofert miliardára a českého ministra financií Andreja Babiša zvažuje výstavbu výrobne čpavku v Česku alebo Nemecku. Informuje o tom dnes český server E15. Firma svoj zámer vysvetľuje vysokými poplatkami za energie na Slovensku, ktoré patria k najdrahším v Európe. Trápia ju najmä distribučné poplatky za zemný plyn. Tie sú dvojnásobné oproti Česku a v porovnaní s Nemeckom dokonca štvornásobné. Agrofert preto vidí ako poslednú šancu pre podnik v Šali štátnu dotáciu. "Rokujeme so slovenskými úradmi o poskytnutí investičnej pomoci, aby sme výrobu zachovali. Ak neuspejeme, zvážime presun výroby," povedal hovorca Agrofertu Karel Hanzelka.
Slovenské ministerstvo hospodárstva však tvrdí, že o ničom nevie. "S predstaviteľmi Agrofertu neprebiehajú žiadne oficiálne rokovania. V súčasnosti teda nie je možné šance na pridelenie finančnej podpory komentovať," uviedol hovorca ministerstva Stanislav Jurikovič.
Agrofert na Slovensku údajne za podporu na štátnych úradoch intenzívne lobuje. Ak ale rokovania o dotácii nedopadnú pre Agrofert uspokojivo, mohla by sa výroba zo Šale presunúť do Lovosic. "Bola by pravdepodobne súčasťou Lovochemie," dodal K. Hanzelka. Na začiatku by nová prevádzka zamestnala približne 50 ľudí. Koľko pracovných príležitostí by sa vytvorilo po úplnom presune, K. Hanzelka neuviedol.
(tasr)