21.11.2017 | 12:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Stretnutie výskumníkov z krajín V4

V dňoch 16. a 17. októbra zorganizovalo Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum (NPPC) - Výskumný ústav agroekológie Michalovce (VÚA) v priestoroch experimentálneho pracoviska v Milhostove workshop - realizovaný a financovaný v rámci projektu Vyšehradského fondu. Účastníkmi podujatia boli zástupcovia výskumných ústavov z Poľska, Maďarska, Česka a Slovenska ako hostiteľskej krajiny.

Hostí podujatia privítal Ing. Pavol Balla, PhD. z NPPC – VÚA Michalovce. Vo svojom vstupe predstavil projekt zameraný na  oboznámenie sa s prácou a výmenou skúseností v rámci výskumných ústavov krajín V4.

RNDr. Ján Hecl, PhD., riaditeľ NPPC - VÚA Michalovce priblížil prácu vedecko-výskumného pracoviska - VÚA v Michalovciach, zameraného hlavne na aplikovaný výskum. Prostredníctvom svojho experimentálneho pracoviska v Milhostove sa orientuje predovšetkým na výskum v sťažených podmienkach ťažkých pôd, ktoré sú na Východoslovenskej nížine dominantné. „Prínosom do projektu financovaným Vyšehradským fondom sú práve projekty zamerané na energetické a teplomilné plodiny riešené našim výskumným ústavom,“ dodal J. Hecl k podujatiu.

Biohospodárstvo na Slovensku

Jedným z významných projektov s participáciou výskumníkov z NPPC - VÚA Michalovce je projekt BIOSKOH, ktorého hlavnou myšlienkou je podpora riešení pre unikátne spracovanie a využitie fytomasy na výrobu bioetanolu technológiou druhej generácie. Päťročného projektu financovaného cez program Horizont 2020 (doba riešenia 2016 – 2021) sa zúčastňuje jedenásť subjektov, z toho tri sú zo Slovenska.

Deklarovaným cieľom investora je postaviť biorafinériu 2G v regióne východného Slovenska s produkciou 55 tisíc ton etanolu ročne (následne túto kapacitu rozšíriť), ktorá by bola najväčšia v strednej Európe. „Našou úlohou je skoncipovať ekonomicky prínosné technológie pestovania vybraných energetických rastlín, ktoré by mohli byť využité ako vstupná surovina na výrobu bioetanolu technológiou tzv. druhej generácie“ uviedol RNDr. J. Hecl, PhD.

Skúmajú alternatívne zdroje energie

Výskumné snaženia ústavu sú smerované aj na pestovateľské systémy a určenie rozhodujúcich produkčných parametrov osvedčených energetických plodín ako alternatívneho zdroja energie a výrobnej suroviny.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down