V rámci turné po členských štátoch Európskej únie zavítal v utorok na Slovensko eurokomisár pre poľnohospodárstvo Dacian Ciolos. Témou jeho rokovaní s ministrom Zsoltom Simonom i zástupcami agrárnej samosprávy nemohlo byť nič iné ako reforma spoločnej agrárnej politiky.
. „Bolo príjemné počuť niektoré tvrdenia priamo z úst komisára Daciana Ciolosa. Ide napríklad o potvrdenie, že pri reforme spoločnej agrárnej politiky sa bude uplatňovať termín aktívny farmár. To znamená, že podpory dostane len ten prvovýrobca, ktorý bude aktívne pracovať, a nielen aktívne čakať na dotácie," konštatoval Zsolt Simon.
„Jedným z mojich hlavných zámerov pri reforme spoločnej agrárnej politiky je to, aby sme zo systému priamych platieb eliminovali tých, ktorí síce vlastnia pôdu, ale nevykonávajú na nej poľnohospodársku aktivitu. Je dôležité, aby takíto vlastníci či správcovia pôdy nemohli dostávať také isté podpory ako tí, ktorí naozaj vykonávajú poľnohospodársku činnosť a vytvárajú pracovné miesta. Z toho budeme vychádzať pri tvorbe legislatívnych návrhov a budeme žiadať od členských štátov, aby do svojej legislatívy zakomponovali termín aktívny farmár, pričom každý bude môcť zohľadniť svoje národné špecifiká," konštatoval v tejto súvislosti Dacian Ciolos.
Ako ďalej uviedol, Európska komisia do svojho legislatívneho návrhu Spoločnej agrárnej politiky na roky 2014-2020, ktorý predstaví na jeseň tohto roku, určite zakomponuje aj takzvané zastropovanie priamych platieb.
„Zohľadníme však pritom aj počet pracovných miest a úsilie daného podniku ohľadom uplatňovania výroby šetrnej k životnému prostrediu. Okrem toho, aktuálna pracovná hypotéza počíta s tým, že peniaze, ktoré sa takýmto spôsobom ušetria, zostanú k dispozícii danej členskej krajine. Tá ich potom bude môcť využiť na investície do modernizácie odvetvia, na inovácie či na diverzifikáciu poľnohospodárskej výroby," uviedol eurokomisár.
Na otázku Roľníckych novín týkajúcu sa rozdelenia priamych podpôr Dacian Ciolos odpovedal, že v tejto chvíli nemôže poskytnúť detailné informácie, pretože Európska komisia zatiaľ neschválila žiadny návrh.
„Môžem však povedať, že je našou snahou, aby nový systém priamych podpôr smeroval ku konvergencii dotácií, pričom by mal zahŕňať objektívne kritériá pre ich rozdeľovanie a zároveň zohľadňoval aj špecifiká jednotlivých členských krajín," dodal komisár Dacian Ciolos.