Technológia pestovania poľných plodín je veľmi komplexný proces vyžadujúci neustálu pozornosť. Jeho najsilnejšími faktormi sú podmienky pestovania, odroda (hybrid) a v neposlednom rade samotný pestovateľ. Podmienky pestovania každý rok stavajú pestovateľa do novej a novej situácie a zodpovedajú meniacemu sa klimatickému charakteru pestovateľských regiónov. Tomu sa prispôsobuje i samotná príprava pôdy, sejba i eliminácia sucha, či už u ozimných, ale v tomto čase jarných plodín.
Sucho a jeho dominantné prejavy
Podľa SHMÚ v najvšeobecnejšom zmysle slova dochádza k suchu pri nedostatku zrážok v dlhšom časovom období (na Slovensku v rozsahu týždňov až mesiacov) a vedie k nedostatku vody pre istú aktivitu, skupinu ľudí alebo životné prostredie. Jeho dopady sú výsledkom vzájomnej súhry prírodného javu (menej zrážok než sa očakávalo) a požiadavky ľudí na dodávku vody. Ľudská činnosť tak môže zhoršiť dopady sucha. Na Slovensku spôsobuje sucho problémy hlavne v poľnohospodárstve, lesníctve a vodnom hospodárstve.
Sucho obvykle delíme do štyroch typov, a to podľa dominujúcich prejavov:
- Meteorologické – záporná odchýlka zrážok od normálu behom určitého časového obdobia.
- Poľnohospodárske – pôdne sucho, nedostatok vlahy pre plodiny.
- Hydrologické – významné zníženie hladín vodných tokov.
- Socioekonomické – dopady sucha na kvalitu života.
Bleskové sucho
Dnes sa stretávame s novým pojmom, tzv. bleskové sucho. Sucho ako také si spájame s pomalým, postupným vývojom. Rýchly nástup sucha býva zriedkavejší. Najčastejšie ide o súhru nezvyčajne vysokých teplôt, silného vetra a zvýšenia intenzity slnečného žiarenia. Hoci sa bleskové suchá vyskytovali aj v minulosti, súčasná dynamickejšia atmosféra nahráva ich častejšiemu výskytu. Takýto jav môže mať významný dopad na poľnohospodárstvo, presnejšie našu snahu o prípravu pôdy na jar a sejbu. Bleskové sucho môže mať i negatívny dopad na pôdnu mikroflóru, keď v konečnom dôsledku môže dôjsť k uvoľňovaniu uhlíka, namiesto ukladania uhlíka do pôdy. To znamená, že intenzívne sucho môže zanechať oveľa výraznejšie zmeny a počiatočný pozitívny vplyv na uhlíkovú bilanciu sa zvráti v jej neprospech. Striedanie suchých a vlhkých podmienok takisto zvyšuje straty pôdneho uhlíka, pričom častejšie a intenzívnejšie výkyvy týkajúce sa sucha a zrážok sa prejavujú už dnes. Výsledkom môžu byť pôdy chudobnejšie na uhlík, ktoré navyše nedokážu udržať súčasnú produktivitu rastlín. Na lepšie pochopenie budúceho scenára je potrebný ďalší výskum.
Pôdne sucho 2023 podľa údajov SHMÚ
Sucho sa v zime 2022/23 vyskytlo len koncom zimy v regióne Spiš a na juhovýchodnom Slovensku. Zhoršenie situácie nastalo až v marci.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.