V tomto období sa už žatva na Slovensku presúva do vyššie položených regiónov. Na dolniakoch - a väčšinou i v stredných polohách - už majú po žatve, ale radosť z tohtoročného zberu obilnín veru poľnohospodári väčšinou mať nebudú.
BRATISLAVA. Podľa údajov, ktoré na nedávnej tlačovej besede novinárom prezentovali Jozef Rebro a Marian Uhrík, obaja sú predstaviteľmi Zväzu výrobcov krmív, skladovateľov a obchodných spoločností (ZVKSOS) SR, celková úroda husto siatych obilnín by mala na Slovensku tohto roku dosiahnuť 2,288 milióna ton, a mala by byť asi o päť až šesť percent nižšia ako bola v roku 2017.
Z ďalších kvalifikovaných odhadov vyššie menovaných odborníkov potom vyplynulo, že pšenice by sa malo tohto roku pozberať 1,78 milióna ton, kým v minulom roku to bolo 1,77 milióna ton. O dosť horšie je však na tom jačmeň, ktorého sa vlani pozberalo 545 tisíc ton, ale tohto roku sa predpokladá zber na úrovni 508 tisíc ton jačmeňa. O čosi lepšie sa však môžu cítiť pestovatelia olejnín, ktorí podľa údajov, poskytnutých predstaviteľmi ZVKSOS, vlani pozberali 775 tisíc ton olejnín, kým tohto roku sa predpokladá úroda na úrovni 786 tisíc ton.
Výsledky tohtoročnej žatvy sú poznamenané veľkými regionálnymi ale aj medziročnými rozdielmi. Napríklad v okrese Galanta, kde sucho vyčíňalo už v minulom roku, tento živel potrápil poľnohospodárov aj v tomto pestovateľskom roku, následkom čoho zaznamenali medziročný výpadok produkcie asi o 15 percent. Vyplynulo to z monitoringu, ktorý vykonávajú odborní pracovníci Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory. O jeho čerstvých výsledkoch v uplynulých dňoch TASR informovala Jana Holéciová, hovorkyňa SPPK.
Odborníci pripomínajú, že na výsledkoch tohtoročnej žatvy sa nepodpíše len sucho, ktoré nastúpilo už v skorých jarných mesiacoch, a následný veľmi skorý štart tohtoročného zberu obilia, ale aj prívalové búrky, vyskytnuvšie sa počas žatvy. Aj tie spôsobili, že iba asi 50 percent z celkového pozberaného množstva pšenice a jačmeňa je vhodných aj na potravinárske účely.
(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)