07.12.2011 | 12:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sucho v Nemecku: roľníci nezúfajú

Nemecko má za sebou november, ktorý prepísal meteorologické rekordy, zaznamenané od počiatku merania zrážok a slnečného svitu. Krajinu zasiahlo extrémne sucho, z ktorého síce poľnohospodári nie sú nadšení, no ako dodávajú, žiadna tragédia zatiaľ nenastala, keďže rastliny v tomto období príliš veľa vlahy nepotrebujú, a súčasný nedostatok môžu v prípade priazne počasia v ďalších mesiacoch dohnať.

„Spadlo len pol percenta z množstva zrážok, ktoré je obvyklé pre tento mesiac,“ uviedol meteorológ Gerhard Müller-Westermeier z Nemeckej meteorologickej služby pre denník Mein Post Würzburg. V novembri zvyčajne spadne približne 66 litrov zrážok na štvorcový meter, no tento rok to bolo len mizivých 0,4 litra, a aj to zväčša vo forme hmly. Meteorológovia preto o tohtoročnom novembri hovoria ako o najsuchšom novembri od čias, kedy sa začal zaznamenávať vývoj počasia, čiže od roku 1881. Čo sa týka slnečného svitu, ide o druhý najslnečnejší november v histórii: slnko svietilo 85 hodín, kým dlhodobý priemer predstavuje len 53 hodín.
Poľnohospodári z tohto vývoja počasia zatiaľ nie sú príliš zúfalí. Hoci aktuálne sucho sledujú s obavami, tvrdia, že na výnosoch ešte badateľné nebude. „V princípe každé extrémne počasie môže mať negatívny vplyv na ďalšiu úrodu,“ uviedol Dietmar Koch z Agrárnej spoločnosti v Streufdorfe pre portál InSüdThüringen.de. Na paniku ale podľa neho ešte nie je dôvod, keďže súčasnú situáciu „môžu opätovne vykompenzovať ďalšie prírodné faktory“. Jeho kolega Hans Popp, predseda agrárneho spolku v Schleusingene, upozornil na paralelu súčasného vývoja s tým minuloročným. Kvôli ráznemu nástupu zimy vtedy neboli v pôde dostatočné zásoby vody a zvyšok diela skazy dokonalo jarné sucho.
Niektorí roľníci nestrácajú optimizmus, a na súčasné počasie sa pozerajú z lepšej stránky. „V tomto ročnom období je rast a vývoj rastlín obmedzený, takže hmla a rosa im môžu stačiť,“ povedala Katharina Weißová, vedúca agrárneho úseku zo spolkového úradu krajiny Badensko-Württembersko pre denník Schwäbisches Tagblatt. Ako pripomenula, suché počasie so sebou prináša aj zopár výhod, napríklad to, že uľahčuje práce na poli: aplikácia hnojív ťažkými strojmi prebieha na vysušenej pôde oveľa jednoduchšie. „Katastrofa by nastala až vtedy, ak by extrémne suché počasie pretrvávalo celú zimu, a ak by sa zásoby vody v pôde do jari nevytvorili,“ vyhlásil Christian Reutter, predseda poľnohospodárskeho zväzu v Švábsku.
Samozrejme, nie všetci roľníci vnímajú november bez kvapky dažďa tak bezproblémovo. Bavorskí poľnohospodári sa sťažujú, že ozimné obilniny zle klíčia; nedávno zasiata ozimná pšenica má nízke prírastky, a že pri orbe musia zápasiť s tvrdou pôdou. „Obrábanie pôdy je v tomto suchu veľmi ťažké a prácne. Okrem toho, pracovný materiál, napríklad radlice, sa opotrebúvajú oveľa rýchlejšie,“ uviedol Helmut Wolf z Bavorského poľnohospodárskeho zväzu pre noviny Nürnberger Zeitung. Okrem toho sucho so sebou prináša nutnosť zalievať zimnú zeleninu, ako napríklad pór, zimnú kapustu alebo ružičkový kel, na ktorých sa už objavujú škvrny, spôsobené nedostatkom vlahy.
Roľníci sa zhodujú v tom, že po suchom novembri by sa ozaj zišlo, aby v decembri pokryl polia sneh. „Hrubá snehová perina, ktorá by ochránila pôdu, by na budúcu úrodu vplývala pozitívne,“ povedal Silvio Reimann, vedúci agrárnej spoločnosti z Veilsdorfu v južnom Durýnsku.
Aj záhradkárov upokojuje najmä to, že v tomto období veľa druhov zeleniny nerastie, takže neobvyklé sucho nemá až také závažné následky. „To, čo rastie, musí byť skrátka zalievané,“ zhrnul Hans Kost zo Spolku pestovateľov ovocia, zeleniny a viniča. „Čakajte na dážď a zatiaľ hrabte lístie,“ odkázal záhradkárom prostredníctvom denníku Schwäbisches Tagblatt. Gottfried Röll z Bavorskej záhradníckej akadémie pripomenul, že zalievanie je obzvlášť dôležité pri vždyzelených stromoch a kríkoch, ako vavrínovec lekársky alebo rododendron, ktoré sú nepríjemne ohrozené súčasným suchom.
Snáď najväčšie problémy spôsobuje sucho lesníkom. Bavorské spolkové ministerstvo pre výživu, poľnohospodárstvo a lesníctvo muselo vydať varovanie pred zvýšeným nebezpečenstvom lesných požiarov, čo je pre toto ročné obdobie naozaj nezvyčajné. Úrady upozorňovali ľudí, aby v lesoch nefajčili a aby v ich blízkosti nespaľovali bioodpad zo záhrad, no napriek tomu sa Bavorsko lesným požiarom nevyhlo. Čo sa týka samotných stromov, škody, spôsobené suchom, sa na nich zatiaľ rozpoznať nedajú. Nedostatok vlahy by mal oveľa horšie následky na jar. Teraz trpia len mladé stromčeky, ktoré boli nedávno vysadené a nemajú ešte vytvorený dostatočný koreňový systém, ktorý by bol schopný čerpať vlahu z väčšej hĺbky.
MARÍNA URBÁNKOVÁ

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down