Londýn 5. augusta (TASR) - Svetové ceny potravín klesli aj v júli, štvrtý mesiac po sebe a opäť sa vzdialili rekordným úrovniam, ktoré zaznamenali v marci. Poukázali na to v piatok zverejnené údaje Organizácie Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO). TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.
Ako FAO informovala, jej index cien potravín, ktorý sleduje mesačné zmeny v cenách obilnín, olejnín, mliečnych výrobkov, mäsa a cukru, v minulom mesiaci klesol na 140,9 bodu z mierne nahor revidovanej júnovej hodnoty 154,3 bodu. Pôvodne organizácia za mesiac jún udávala index cien potravín na úrovni 154,2 bodu.
V medziročnom porovnaní je však index stále o 13,1 % vyšší. Dôvodom je vojna na Ukrajine, nepriaznivé počasie v mnohých krajinách sveta a vysoké náklady na produkciu a prepravu.
"Postupný pokles cien potravín z rekordných úrovní je dobrou správou, na druhej strane, neistota pretrváva aj naďalej," povedal hlavný ekonóm FAO Maximo Torero. Ide najmä o nepriaznivé vyhliadky ekonomiky, výkyvy na menových trhoch a vysoké ceny priemyselných hnojív. To všetko podľa Torera predstavuje vážne komplikácie pre svetovú potravinovú bezpečnosť.
K poklesu svetových cien potravín v mesiaci júl prispel vývoj vo všetkých sledovaných segmentoch. V porovnaní s júnom sa znížili ceny obilnín, olejnín, mliečnych výrobkov, mäsa aj cukru, pričom napríklad ceny pšenice klesli o 14,5 %. Pomohla k tomu dohoda medzi Ukrajinou, Ruskom, Tureckom o OSN o odblokovaní exportu obilia z čiernomorských prístavov.
Ceny kukurice sa znížili o 10,7 %, opäť po dohode medzi Ruskom a Ukrajinou o vývoze komodity. Okrem toho k poklesu cien kukurice prispeli dobré správy aj od kľúčových producentov ako Argentína a Brazília, dodala FAO.