V piatok, 14. októbra, si s dvojdenným predstihom aj na Slovensku pripomenieme Svetový deň potravín.
Toto podujatie má korene v roku 1979, kedy sa o jeho zrod zaslúžili účastníci 20. globálnej konferencie FAO, ktorá sa vtedy konala v Ríme. Svetový deň potravín, pripadajúci na 16.októbra, si odvtedy pripomínajú ľudia v 150 krajinách sveta.
Mohlo by sa zdať, že za ten čas sa z tohto svetového dňa stal akýsi povinný rituál. Alebo rok čo rok sa opakujúce, opotrebované klišé. Možno je to do istej miery aj pravda. Ale jedným dychom treba dodať, že je to potrebné opakovanie.
Lebo nech ľudstvo od vzniku tejto tradície urobilo veľké pokroky vo vede, výskume, v hospodárskom rozvoji, ba dokonca i v riešení politických konfliktov, s problémom potravinovej nedostatočnosti, hladu či podvýživy zatiaľ príliš nepohlo.
Pritom tieto otázky zďaleka nie sú len doménou rozvojových krajín. Týkajú sa aj slovenských občanov. Ich nie vždy správnych stravovacích návykov. Ich slabej kúpnej sily. A v neposlednom rade aj nižšej kvality a nie vždy dostatočnej nutričnej hodnoty potravín, ktoré niektoré obchodné reťazce podsúvajú domácemu spotrebiteľovi.
Du bist, was du isst, hovoria Nemci. Sme to, čo jeme.
BOHUMIL URBÁNIK