Pod týmto názvom sa 30. novembra 2020 uskutočnil odborný on-line webinár spoločnosti Limagrain Central Europe SE, Slovakia, zameraný na ponuku hybridov kukurice a slnečnice a odrody sladovníckeho jačmeňa. V centre pozornosti boli nielen pestovateľsky osvedčené materiály, ale aj absolútne nové odrody z najnovšieho šľachtenia spoločnosti, uvedené pre sezónu 2021.
Predstavenia hybridov kukurice sa zhostil Ing. Jiří Matuš, produktový manažér spoločnosti Limagrain pre Česko a Slovenskú republiku. Ponuku zrnových kukuríc odštartoval LG 30.315 (FAO 300), ktorého nespornou výhodou je skoré kvitnutie a opeľovanie, vďaka čomu sa dokáže vyhnúť nastupujúcim letným horúčavám. Na intenzitu pestovania reaguje poskytovaním veľmi dobrých úrod.
Tohtoročná novinka LG 31.330 (FAO 320) v pokusoch dosiahla 12 ton zrna z hektára, navyše v úrodách sa dokázala priblížiť k hybridom kukurice s vyšším FAO. J. Matuš odporúča tento nesporne zaujímavý materiál do intenzívne nastavených podmienok pestovania, pričom veľmi dobré úrody zrna poskytuje aj v suchších podmienkach a oblastiach. Najpredávanejším hybridom z portfólia spoločnosti je už štyri roky po sebe LG 30.369 (FAO 360) - Limanova, zároveň patrí k najpestovanejším hybridom kukurice na Slovensku. Ako uviedol J. Matuš – poskytuje výborné a stabilné úrody ako v suchých tak aj mokrých rokoch, navyše je nižšieho, kompaktného vzrastu, takže po sebe nezanecháva veľa rastlinných zvyškov, čo zľahčuje prípravu pôdy pre nasledujúcu plodinu. V roku 2018 ho v portfóliu doplnil o niečo skorší hybrid LG 31.377 (FAO 340) s veľmi dobrou prispôsobivosťou k podmienkam prostredia vrátane suchých.
Absolútna novinka pre sezónu 2021
V tomto roku uvedený LG 31.390 (FAO 380) podľa J. Matuša z hľadiska skorosti priam ideálne doplnil ponuku spoločnosti. V porovnaní so svojim predchodcom LG 31.389 vytvára hrubšie, kompletne ozrnené šúľky bežne s 18 radmi zrna, v optimálnych podmienkach až 22, s tenkým vretenom s vyššou HTZ. Odporúčaný je do intenzívne nastavených podmienok a dostatočnej úrovni hnojenia, za ktorých poskytne nadpriemerne vysoké úrody zrna. V súvislosti s jeho predstavením v pokusoch J. Matuš informoval o pozornosti spoločnosti, ktorá je venovaná testovaniu hybridov a to nielen v podmienkach, ktoré nie sú priaznivé pre pestovanie kukurice, ale aj v intenzívne nastavených. Testovanie na stres – jeho intenzitu, sa týka každej skúšobnej lokality a to nielen na Slovensku, pričom je sledovaná teplota pôdy v hĺbke päť centimetrov, obsah vody v hĺbke 30 a 60 centimetrov, taktiež teplota vzduchu vo výške dva metre a zrážky. „Cieľom je zistiť ako veľkému stresu v danej lokalite sú vystavené porasty kukurice,“ uviedol J. Matuš, podľa ktorého poznaním podmienok sledovaných lokalít, uľahčí výber hybridov kukurice do konkrétnych podmienok.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.