26.06.2013 | 07:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

ŠVPS a PKS návrhy euronariadení pokiaľ ide o potraviny v zásade vítajú

Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS) SR a Potravinárska komora Slovenska (PKS) v zásade vítajú filozofiu návrhov 5 euronariadení posilňujúcich kontrolu dodržiavania zdravotníckych a bezpečnostných noriem v agropotravinárskom reťazci, ktoré v utorok prezentovala v Bratislave Európska komisia (EK). Obávajú sa však niektorých výnimiek v opatreniach, ktoré nie sú v súčasnosti ešte špecifikované.

BRATISLAVA. "Návrhy vnímame pozitívne, hlavne ich prístup v jednoduchosti, skrátení a určitej harmonizácii. V niektorých bodoch a niektorých oblastiach Slovensko bude mať však stále výhrady. Máme výhrady k financiám, a to jednak k ich poskytovaniu z EK jednotlivým štátom, napríklad na eradikáciu chorôb. Výhrady máme aj k tomu, že objem finančných prostriedkov na tzv. rezervu sa podľa tohto návrhu znížil," uviedol v reakcii na prezentované návrhy EK ústredný riaditeľ ŠVPS SR Jozef Bíreš.

"Obávame sa, či zmenšený rezervný balíček bude môcť pokryť požiadavky jednotlivých členských štátov EÚ. Nový návrh EK presúva rezervný fond zo správy Generálneho riaditeľstva (DG) EK pre zdravie a ochranu spotrebiteľov do správy DG Agri. Je teda otázne, ako tieto dve generálne riaditeľstvá dokážu v budúcnosti spolu komunikovať a ktoré z nich si bude klásť priority," spresnil.

PKS návrh nariadenia o úradných kontrolách podľa slov jej výkonnej riaditeľky Jarmily Halgašovej víta, pretože prináša zjednodušenie a sumarizáciu množstva právnych predpisov do jedného.

"Na druhej strane máme problém, respektíve poukazujeme na to, že napriek deklaráciám o spravodlivom systéme platieb za úradné kontroly a o snahe zapojiť do platenia všetky kontrolované subjekty, EK vytvára výnimky. EK vytvára výnimky jednak pre mikropodniky a jednak pre producentov ekologického poľnohospodárstva, s čím nemôžeme súhlasiť," zdôraznila.

V EÚ sú podľa J. Halgašovej totiž členské štáty, ktoré majú v poľnohospodárstve veľké množstvo mikropodnikov. "Príkladom sú Taliansko, Nemecko, Francúzsko a ďalšie členské krajiny, väčšinou z bývalej EÚ-15, ktoré deklarujú, že majú viac ako 90 % mikropodnikov. Predstavuje to teda opäť znevýhodnenie pre slovenských potravinárov," dodala.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down