14.09.2011 | 12:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Tabule hanby cez parlament neprešli

Obchody s potravinami nebudú musieť povinne informovať o prípadných odhaleniach závažných nedostatkov na informačných tabuliach, známych aj ako tabule hanby. Obchody mali byť nútené umiestňovať ich na viditeľných miestach.

Ako ďalej uviedla TASR, takúto zmenu v zákone o potravinách mal priniesť pozmeňovací návrh poslankyne Márie Sabolovej, ktorý poslanci Národnej rady SR na srtredajšom rokovaní parlamentu odmietli. Definitívne však schválili zvyšok novely.
„Možno, že takéto riešenie je neštandardné, ale väčšina z nás chodí po svete, chodí aj do Rakúska, pozrie sa do obchodov a zisťuje, že úroveň predaja, kvalita a prístup k zákazníkom je úplne iný ako na území Slovenka. Je teda namieste hľadať všetky možné dostupné riešenia, aby sme chránili svojich občanov," zdôvodnil v pléne zmenu šéf rezortu pôdohospodárstva Zsolt Simon.
Zavádzanie tabúľ hanby podrobil kritike opozičný poslanec za Smer-SD Marian Záhumenský, ktorý tvrdil, že to bude odrádzať od nakupovania na Slovensku.
„Keď obchod neporuší žiaden predpis, tak sa môže na tabuli pochváliť," oponoval Zs. Simon. Poukázal napríklad na označovanie známe ako "semafor", využívané v niektorých krajinách Európskej únie či v USA. Semafor znamená, že reštaurácie sú označené zeleným, oranžovým a červeným smajlíkom podľa ich kvality.
Minister mal tabule zapracované už v pôvodnej novele zákona, na rokovaní členov vlády však tento bod neprešiel. Následne avizoval odhodlanie presadiť tabule hanby do legislatívy cez parlament, čo sa mu však opäť nepodarilo, proti zahlasovali takmer všetci koaliční poslanci z SaS a niektorí z SDKÚ-DS.
Schválená novela okrem iného prináša povinnosť pre obchody sprehľadniť umiestňovanie produktov s končiacou sa lehotou spotreby. Na osobitných regáloch, prípadne so špecifickým označením by podľa novely zákona mali ľudia nájsť tovary so spotrebou nižšou ako 24 hodín. Toto nariadenie sa však bude vzťahovať iba na produkty s trvanlivosťou viac ako štyri dni.
Nové pravidlá budú platiť aj v prípade nahlasovacej povinnosti obchodov, a to u živočíšnych produktov a nespracovanej zeleniny a ovocia. „Príjemca zásielky je povinný elektronicky, najneskôr 24 hodín vopred, nahlásiť príslušnej regionálnej veterinárnej a potravinovej správe príchod tejto zásielky, miesto jej určenia, krajinu pôvodu, druh a jej množstvo," vysvetľuje sa v zákone.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down