Trsť obyčajná (Phragmites australis) patrí k veľmi nebezpečným, ťažko ničiteľným druhom burín. Ide o kozmopolitnú rastlinu, hojne sa vyskytujúcu takmer na všetkých kontinentoch, so zvyčajnou tendenciou tvoriť takmer monokultúry. Svojím výskytom spravidla indikuje prítomnosť zhutnenej vodu nepriepustnej vrstvy v pôdnom profile.
Trsť obyčajná výrazne sťažuje prácu strojov obrábajúcich pôdu, tiež kultiváciu a zber porastov. Odčerpáva množstvo živín, ktoré na seba viaže na niekoľko rokov, čo úrodnosť pôdy podstatne znižuje. Na parcelách, kde sa trsť premnoží, je pestovanie plodín náročné až nemožné.
Prirodzene sa trsť obyčajná vyskytuje najmä v blízkosti brehov vodných plôch, hlavne stojatých, alebo pomaly tečúcich tokov, prípadne lemuje močiare. Druhotne sa trsť obyčajná roztrúsene vyskytuje aj na poľnohospodársky využívaných plochách a to na celom území Slovenska, aj keď častejšie v teplejších oblastiach.
Konkurenčne silná burina
Trsť obyčajná sa na poľnohospodárskych poliach správa ako konkurenčne veľmi silná burina, pokiaľ sa udomácni a namnoží, iba veľmi ťažko sa likviduje. Z hľadiska pôdnych vlastností uprednostňuje podmáčané plochy, zamokrené, zaplavované, humózne, výživné, zásadité až neutrálne pôdy. Výskyt trste obyčajnej je preto najčastejší v terénnych depresiách a na okrajoch pozemkov, na miestach ktorých obrábanie sa aj pre túto burinu časom viac a viac zanedbáva. Ak je v našich podmienkach trsť obyčajná potlačená niektorou zo svojich najväčších konkurentov, t.j. niektorou z druhov pálok Typha spp., celkom spoľahlivo ide o stanovište s nižším obsahom humusu, alebo podľa reakcie kyslejšiu pôdu.
Popis rastliny
Trsť obyčajná je statná, jeden až tri metre vysoká, úporná a tuhá trváca tráva s väčšinou nerozkonáreným steblom. V prirodzených podmienkach výška rastlín väčšinou presahuje dva aj tri metre (príležitostne aj štyri metre), pokiaľ ale trsť rastie ako burina na poli, spravidla presahuje iba metrovú výšku. Steblo je za určitých podmienok poliehavé, pri poliehavom raste najčastejšie zakoreňuje. Steblo je duté, kolienkaté a tuhé, v dolnej časti drsno chlpaté a v hornej časti holé, na báze dosahuje priemer až dva centimetre. Steblo je dvojradovo listnaté; čepele listov sú čiarkovito kopijovité, dosahujú dĺžku 50 a šírku 5 centimetrov. Steblo je zakončené bohatou, hustou, podlhovasto vajcovitou metlinou, dlhou 20 - 30 centimetrov. Trsť obyčajná kvitne v júli až v októbri. Z hľadiska generatívneho množenia je dôležitá skutočnosť, že semená dozrievajú zvyčajne až počas januára, na základe čoho sa zrejme mylne vyvodilo a ďalej traduje, že na ornej pôde trsť vytvára iba sterilné steblá (takéto spravidla len prevládajú). Semená sú po dozretí dobre klíčivé, svoju klíčivosť však rýchlo strácajú, životnosť semien v pôde je zhruba jeden rok. Drobné a operené semená sa veľmi ľahko šíria vetrom, prípadne i vodou. Klíčia po prezimovaní z hĺbky do 0,5 cm, pričom svetlo klíčenie stimuluje, a to neskôr na jar pri optimálnej teplote 20 - 24 °C (najmenej 8 - 10 °C).
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.
Ako likvidovať rákos vo vode ?
Čo by sa stalo keby vyhynula trsť Obyčajná?