Znižovanie celkových nákladov na založenie porastu patrí medzi dôležité úlohy ich pestovateľov poľných plodín. Konvenčným spracovaním pôdy, v ktorom dominuje orba a následný súbor pracovných operácií, sa čoraz viac chápe technologický postup, ktorým možno síce dosiahnuť splnenie mnohých agronomických zásad, avšak za cenu nízkej efektívnosti vynakladaných vstupov.
Čoraz viac sa preto pestovatelia rozhodujú v prospech úspornejších a efektívnejších technológií, ktorými možno kompenzovať rastúce ceny vstupov. Znížiť celkové náklady možno takými prístupmi, ktoré využívajú:
- kombinované náradie, umožňujúce menší počet prejazdov po poli,
- náradie s pasívnymi pracovnými orgánmi,
- nižšiu spotrebu energie a času pri vykonávaní pracovných operácií,
- vyššiu plošnú výkonnosť strojových súprav zásluhou redukcie technologických prestojov (veľkokapacitné zásobníky sejacích strojov).
V posledných rokoch sa najmä pri predsejbovej príprave pôdy a zakladaní porastov jarín stále viac používajú rôzne agregácie kombinovaných strojov s rôznymi pracovnými ústrojenstvami. Z hľadiska systémového prístupu možno kombinované stroje pre predsejbovú prípravu pôdy rozdeliť na dve základné skupiny:
- kombinované stroje s pasívnymi pracovnými ústrojenstvami, ku ktorým z pohľadu vývoja možno zaradiť „klasické" kombinátory, ťahané kombinátory (kompaktory) a kombinátory na spracovanie ťažkých pôd,
- kombinované stroje s aktívnymi pracovnými ústrojenstvami, ktorých kypriace ústrojenstvo je tvorené rotačnými, vibračnými alebo kývavými pracovnými prvkami.
Obidve uvedené skupiny kombinovaných strojov majú svoju oblasť použitia. Zatiaľ čo kombinované stroje s pasívnymi pracovnými ústrojenstvami sa používajú najčastejšie pri jarnej príprave pôdy na ľahších pôdach a na pozemkoch spracovaných na jeseň klasickou orbou, druhá skupina strojov sa využíva najmä pri jarnej príprave pôdy na ťažších pôdach, resp. pri „bezorbových“ technológiách.
Kombinované stroje pre predsejbovú prípravu pôdy sa začínajú čoraz častejšie spájať so sejačkami, čím vznikajú súpravy, pre ktoré sa zaužívalo označenie „sejacie kombinácie".
Použitie kombinovaných strojov na prípravu pôdy pred sejbou, príp. v spojení so sejbou prináša viaceré výhody, napr.:
- zníženie počtu prejazdov po pozemku,
- zníženie utláčania pôdy,
- zníženie nákladov na vykonanie práce,
- dodržanie agrotechnických termínov,
- zníženie rizika vplyvu zlého počasia pri vykonávaní operácií,
- zníženie pracovných špičiek,
- zníženie spotreby pracovného času a energie.
Viac sa presadzujú pasívne „kombinácie“
V posledných rokoch možno pozorovať zvýšený záujem predovšetkým o používanie ťahaných kombinácií s rôznymi druhmi pasívnych pracovných prvkov. Vyplýva to z dvoch hlavných faktorov:
- firmy svoje stroje v poslednom období značne zlepšili, takže dnes presnejšie a intenzívnejšie spracovávajú pôdu a dokonale pripravujú lôžko pre osivo,
- väčší pracovný záber, vyššia pojazdová rýchlosť a z toho vyplývajúca vyššia výkonnosť ich robí zaujímavejšími najmä pre väčšie obhospodarované plochy.
S použitím dostupných zdrojov spracoval:
doc. Ing. Jozef Ďuďák, CSc.
Slovenská poľnohospodárska univerzita, Nitra
Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.