Spoločnosť Rokosan od svojho založenia v roku 1999 si za tie roky získala priazeň, nielen na slovenskom poľnohospodárskom trhu. Hnojivá, ktoré vyrába - ich účinné látky pochádzajú z vedľajších živočíšnych produktov. Predmetom spracovania je hydinové perie, ovčia vlna, rohy a kopytá hovädzieho dobytka. Účinnou látkou hnojív sú aminokyseliny a patentovo chránený, technologický proces ich výroby, čím sa odlišujú od iných spoločností, vyrábajúcich chemické hnojivá.
„Naším poslaním a celoživotnou misiou je dosiahnuť, aby každá krajina, ktorá má dostatok živočíšnych odpadov, ako je hydinové perie, ovčia vlna, rohy a kopytá, bola sebestačnou vo výrobe organických a organominerálnych hnojív na báze aminokyselín. Je to jedna z ciest, ako zabezpečiť dostatok zdravých a bezpečných potravín s čím úzko súvisí zdravotný stav obyvateľstva,“ povedal v úvode rozhovoru PhDr. Štefan Szöke, konateľ spoločnosti Rokosan, ktorá je nielen výskumno-vývojovou spoločnosťou, ale aminokyselinové hnojivá aj vyrába.
Hnojivá s benefitmi
„Čelíme otázkam, či je možné vyrobiť hnojivá z peria? Či je to rentabilné? Sú tieto hnojivá na takej kvalitatívnej a úrovni ako chemické? Odpovedáme, že áno. Našimi hnojivami dokážeme nahradiť základné chemické hnojenie a listovú výživu rastlín,“ uviedol Š. Szöke. Na ošetrenie osiva odporúča biostimulátor Rokoaktiv pre zvýšenie energie klíčenia a vyrovnané vzchádzanie rastlín. Rokolan - organicko-minerálne hnojivo určené na zapracovanie do pôdy pred sejbou, ale aj po výsadbe rastlín a Rokohumín určený pre listovú výživu rastlín, pri deficite živín počas vegetácie, ako aj pre podporu odolnosti rastlín v zhoršených podmienkach prostredia. Navyše hnojivá na báze aminokyselín eliminujú negatívny dopad chemických hnojív, pretože jedným z ich hlavných benefitov je oživenie mikrobiálneho života v pôde. „Uvedené potvrdili výsledky viacročných pokusov zameraných na porovnanie účinnosti našich hnojív s chemickými hnojivami, ktoré sme realizovali v spolupráci s Výskumným ústavom rastlinnej výroby v Milhostove,“ dodal Š. Szöke, „vo výsledku dosiahli hnojivá na báze aminokyselín porovnateľnú účinnosť ako štandardné chemické hnojivá.“
„V prípade pestovateľov, ktorí preferujú priemyselné hnojivá je možné našimi hnojivami vylepšiť úrodu ako aj kvalitu výslednej produkcie. Čo sa týka finančného porovnania sú naše hnojivá na jeden hektár o desať percent lacnejšie ako je porovnateľná výživa chemickými hnojivami. Čiže alternatíva postavená na aplikácii aminokyselinových hnojív je ekonomicky, ale aj ekologicky lepšia,“ informoval o výsledkoch PhDr. Adam Szöke, MBA, ktorý sa v ďalšej generácii angažuje v spoločnosti Rokosan. Hnojivá na báze aminokyselín je možné používať, či už v ekologicky nastavenom, alebo štandardnom poľnohospodárstve. Je ich možné kombinovať s prípravkami na ochranu rastlín. Veľkou prednosťou je ich univerzálnosť. Okrem uvedených hnojív, ktoré je možné aplikovať na každý druh plodiny, pracujú v Rokosane na vývoji špecifických produktov pre poľné plodiny a plodiny špeciálnej rastlinnej výroby.
Príkladná spolupráca
Spoločnosť Rokosan na výrobe svojich produktov úzko spolupracuje so slovenskou spoločnosťou Domäsko, ktorej výrobný závod na spracovanie hydiny sa nachádza v Košiciach. V areáli podniku má spoločnosť Rokosan výrobnú linku na spracovanie a výrobu polotovaru z peria. Ako uviedol Š. Szöke denná produkcia peria sa pohybuje v rozmedzí od štyroch do siedmych ton v závislosti od porážky. Z ročnej produkcie peria dokážu vyrobiť od 3 do 5 miliónov litrov hnojív na báze aminokyselín.
Výroba bližšie k spotrebiteľom
Filozofiou spoločnosti Rokosan je podľa Š. Szökeho rozšíriť výrobu svojich produktov v zahraničí: "V tomto nás oslovila Afrika, pretože produkuje veľké množstvá organického odpadu, ktoré nijako nevyužíva a hnojivá takmer vôbec nevyrába." Africkému kontinentu sa v spoločnosti Rokosan venujú viac ako desať rokov.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.