03.01.2020 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Téma vedeckej kaviarne: „Počasie a jeho extrémy“

Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum – Výskumný ústav rastlinnej výroby v Piešťanoch v spolupráci s Národným centrom pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti pri CVTI SR v Bratislave tradične zorganizovali vedeckú kaviareň pod názvom „Veda v CENTRE“. Jej hosťom bol Mgr. Pavol Beránek, meteorológ Slovenského hydrometeorologického ústavu (ďalej SHMÚ) Bratislava.

Na úvod - počasie je dané stavom všetkých atmosférických javov pozorovaných na určitom mieste v danom konkrétnom momente. Tento stav sa opisuje súborom hodnôt meteorologických prvkov nameraných meteorologickými prístrojmi. Počasie sa zvyčajne chápe ako stav troposféry, pretože tá je človeku najbližšie a bezprostredne ho obklopuje a ovplyvňuje. Predpovedi počasia sa venuje veľká pozornosť, pretože ovplyvňuje všetky ľudské činnosti. Hlavným činiteľom zmien počasia na Zemi je Slnko a pohyby Zeme.

Na predpovedi počasia v SHMÚ pracuje tím 12 odborníkov, ktorí nepretržite zabezpečujú monitorovanie počasia u nás. Oficiálne zverejnená predpoveď počasia je výsledkom konzultácií celého tímu. V rámci šesť rokov trvajúcej exkluzívnej spolupráci SHMÚ s RTVS sú predpovede počasia zahŕňajúce vydávanie výstrah, napr. búrok, prívalových zrážok, či snehových kalamít, pravidelne každodenne vysielané v rozhlase a v televízii.

Zdroje pre predpovedanie počasia

„Hlavné zdroje, z ktorých vychádzame pri predpovedaní počasia, sú numerické modely, hlavne numerický globálny model so sídlom v Anglicku. Okrem toho používame model ALADIN, ktorý je zameraný na monitorovanie počasia v strednej Európe,“ objasnil v úvode problematiku predpovedania počasia P. Beránek. K tomu, aby veľmi krátkodobá predpoveď počasia (maximálne na pár hodín vopred) bola čo najpresnejšia sú okrem iného využívané aj satelitné snímky znázorňujúce oblačnosť a jej pohyb z vesmíru. Taktiež radarové snímky na zistenie aktuálnej polohy a pohybu zrážkových polí v posledných minútach až posledných hodinách. „Výstupy z modelov (modely sú hlavným zdrojom pre predpoveď počasia na deň až 6 dní vopred), ktoré máme pravidelne každodenne aktualizované, následne interpretujeme do zrozumiteľnej slovnej a textovej formy, ktoré môžete vidieť a prečítať si na webovej stránke SHMÚ a šírené sú aj v pravidelných správach na Rádiu Slovensko a v relácii o počasí na RTVS,“ uviedol P. Beránek, podľa ktorého sa môže zdať, že ide o relatívne jednoduchú prácu v interpretácií výstupov z modelov.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down