17.07.2020 | 07:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Testy na AMO ďalšie prípady nakazených ošípaných v Čiernej nepotvrdili

Výskyt afrického moru ošípaných (AMO) v obci Čierna v okrese Trebišov u dvoch uhynutých ošípaných v jednom z domácich chovov bol v tejto obci ojedinelý. Vyplýva to z piatkových výsledkov testov vzoriek z ostatných desiatich ošípaných chovaných v ďalších chovoch v obci, ktoré boli všetky negatívne. Výsledky testov potvrdil pre TASR riaditeľ Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy (RVPS) Trebišov Lukáš Fraštia.

AMO u dvoch uhynutých prasiat v Čiernej zistili 10. júla. Štátni veterinári potom v obci povolili domáce zabíjačky v ďalších chovoch u deviatich ošípaných, ktoré neprejavovali príznaky choroby. Veterinári zároveň usmrtili väčšieho kanca, ktorý nebol na domácu zabíjačku vhodný. Vzorky z nich následne išli na testovanie. "Všetkých desať vzoriek bolo negatívnych," uviedol Fraštia.
Vírus sa podľa neho do daného chovu zrejme dostal z oblasti infikovanej nakazenými diviakmi, a to nedodržiavaním príslušných ochranných opatrení. "Predpokladá sa, že tam bol ľudský faktor a pravdepodobne, buď zelené krmivo, alebo pohyb v infikovanej zóne a následné neprezlečenie sa, skrátka nedodržanie biologickej ochrany chovu," povedal. Aj tento prípad podľa neho upozorňuje na nutnosť riadenia sa prísnymi opatreniami pri chove.
V súvislosti s prípadom v Čiernej vzniklo trojkilometrové ochranné pásmo, ktoré zahŕňa katastre šiestich okolitých obcí. Pásmo dohľadu vo vzdialenosti desať kilometrov zasahuje v Trebišovskom okrese ďalších šesť a v okrese Michalovce štyri obce. V pásme dohľadu evidujú zhruba 125 chovov.
V Trebišove sa v piatok konalo rokovanie expertnej skupiny pre AMO. "Teraz sa stále robí šetrenie, informujú sa chovatelia jednak cez starostov aj veterinárnych lekárov, je tam zákaz presunu ošípaných, biologická ochrana chovov, to znamená vylúčiť akýkoľvek aj sekundárny kontakt s diviakom, cez krmivo, oblečenie, osoby - tzv. čierno-biely systém. U toho chovateľa nič takéto neexistovalo. Z tohto dôvodu, ak to chovatelia dodržia, myslím si, že ďalšie prípady by nemali byť, pretože vždy je to o ochrane chovov," povedal ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR Jozef Bíreš. V prípade potvrdenia AMO u ďalších ošípaných by museli podľa neho nasledovať ďalšie opatrenia.
Najnovší 12. prípad AMO v domácom chove sa na Slovensku objavil po 11 mesiacoch, všetky boli v okrese Trebišov. Od minulého roku na Slovensku zaznamenali aj viac ako 200 uhynutých alebo ulovených diviakov s AMO, a to v okresoch Trebišov, Michalovce, Košice-okolie a nedávno aj Košice-mesto. AMO, ktoré zabíja domáce a divé ošípané, je neliečiteľná choroba, ktorá však nie je prenosná na ľudí a iné druhy zvierat.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down