07.02.2017 | 01:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Tipy ako zabrániť ketóze v chovoch dobytka

Metabolické ochorenia vysokoúžitkových dojníc ako sú ketózy a acidózy patria k ekonomicky najzávažnejším chorobám. Zo začiatku prebiehajú v skrytej forme a ich vznik je spojený s problémami výživy a fermentačnými procesmi v bachore.

Ketóza dojníc je akútne alebo chronicky prebiehajúca multifaktoriálna porucha energetického metabolizmu sacharidov a tukov. Charakteristickými zmenami sú pokles glukózy v plazme a pokles obsahu glykogénu v pečeni, ako aj zvýšená tvorba a vylučovanie ketónových látok.

Obzvlášť u vysokovýkonných kráv sa môžu v prvých týždňoch laktácie objaviť poruchy látkovej výmeny. Keď kravy po otelení rýchlo a zreteľne strácajú na váhe, vynára sa v danom prípade vždy podozrenie na ketózu. To, či sa ketózne látky u jednotlivých zvierat nachádzajú, sa dá zistiť v moči pomocou testovacích prúžkov. Aby to nedošlo až tak ďaleko, treba venovať pozornosť týmto tipom:

Vyhýbať sa záťaži: Dôležité je suchostojace a tranzitné kravy držať obzvlášť bez stresu. To znamená, žiadne preplnenie zvieratami a zabezpečiť veľkorysý priestor na kŕmenie. Čerstvo dojčiace kravy oddeliť od skupiny.

Zvýšiť komfort kráv: Ustajniť kravy jeden až dva týždne pred otelením a do dvoch týždňov potom na slame, aby sa uľahčilo nekĺzavé vstávanie. Kravy v boxoch (stajniach) na telenie potrebujú vizuálny kontakt so stádom. Dvanásť metrov štvorcových pre zviera v priestore telenia je ideálne.

Optimalizovať kŕmenie: Na začiatku laktácie sa musí podávať najlepšie objemové krmivo s vysokou koncentráciou energie, aby príjem potravy po otelení stúpal len pomaly. Napriek tomu musí táto dávka vykazovať dostatočnú štruktúru. Množstvo jadrového krmiva sa rozdelí na viaceré jednotlivé porcie a opatrne sa zvyšuje; lepšie, ak je ešte stanovená štruktúra zmiešanej kŕmnej dávky TMR. Na dosiahnutie vyššieho príjmu potravy musí byť zvieratám neustále k dispozícii čerstvé krmivo.

Drenčovať elektrolytickým roztokom: „Naplnenie“ bachora elektrolytickým roztokom môže tiež prispieť k tomu, aby sa znížil výskyt metabolických porúch a aby sa redukovalo „premiestnenie“ žalúdka.

Zvýšenie ponuky energie: Ďalšia možnosť na zlepšenie dodávky energie je použitie glukoplastických substancií ako sú propylenglykol, glycerín alebo natriumpropionát.

Ochorenie včas liečiť: Ochorenia, ktoré vedú k zníženiu apetítu treba podľa možností čo najskôr liečiť: dbať na zdravé paznechty, lebo ak má krava bolesti alebo ťažkosti pri vstávaní a chôdzi, značne zriedkavejšie ide ku kŕmidlu.

 

Celý článok je uverejnený v ROLNÍCKYCH NOVINÁCH č. 6.

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down