Trend z ostatných rokov zostáva zachovaný: ročne nám odchádza 4500 až 5000 dojníc. Na ostatnom Dni prvovýrobcov mlieka, ktorý sa nedávno konal v Sliači – Sielnici, okres Zvolen, to konštatoval Alexander Pastorek, predseda Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka (SZPM).
SIELNICA. Vo svojom vystúpení zároveň uviedol, že po vstupe Slovenska do Európskej únie v roku 2004 sa počet chovateľov dojníc na Slovensku znížil zo 755 na 424 subjektov.
„Inými slovami povedané: 331 chovateľov dojníc sa „poďakovalo“ a odišli z trhu,“ uviedol A. Pastorek.
Je to dôsledok skutočnosti, že farmári predávajú surové kravské mlieko odberateľom za cenu, ktorá je pod ich výrobnými nákladmi. Vyrábajú ho teda so stratou, a pokračovať v produkcii mlieka si môže dovoliť iba taký podnik, ktorý môže - a najmä je aj ochotný - sanovať produkciu surového kravského mlieka z iných, ziskových činností.
Samozrejme, určitým podporným prostriedkom sú aj peniaze, ktoré vo forme dotácií prichádzajú zo strany štátu.
„Výška tejto podpory v uplynulých rokoch kolísala v rozmedzí od 1,7 centu na kilogram až do 7,4 centu na kilogram vyprodukovaného mlieka,“ uviedol predseda SZPM.
A dodal, že nárast podpory sa spravidla takmer okamžite prejavil vo zvýšenom záujme chovateľov o produkciu mlieka.
Súčasná odbytová cena surového mlieka na Slovensku je na úrovni 31,65 centu za kilogram.
„Avšak za ostatných päť ba i desať rokov jej priemer predstavoval zhruba 30 centov za kilogram,“ konštatoval A. Pastorek a zdôraznil, že na túto cenovú úroveň si potom chovatelia musia konštruovať aj ich podnikateľské zámery.
(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)