14.04.2022 | 11:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Trendy v technológii ochrany rastlín

V súčasnosti je chemická ochrana rastlín pre mnohých predmetom extrémnych diskusií. V niektorých ohľadoch je to však neopodstatnené, pretože poskytuje základ pre produkciu dostatočného množstva potravín. Hoci štandard v technológii ochrany plodín je už teraz veľmi vysoký, výrobcovia poľnohospodárskych strojov neustále hľadajú spôsoby, ako ešte viac spresniť a dosledovať ochranu rastlín.

Je to aj tým, že trendy z veľtrhu Agritechnica 2019, ako napríklad ďalší vývoj v oblasti zberovej techniky, predpovedné modely, systémy na aplikáciu prípravkov na ochranu rastlín atď., si už z veľkej časti našli cestu do praxe, ale došlo aj k ich ďalšiemu rozvoju. Nie je preto prekvapujúce, že témy ako umelá inteligencia (AI) si našli cestu aj do plečkovania, bránenia či postrekovania. Verejný sektor bude v dohľadnej dobe určite požadovať ešte väčšiu dosledovateľnosť opatrení v chemickej ochrane rastlín, a tak budeme mať pre okolitý svet možnosť zadokumentovať nepochybne už teraz veľmi vysoký štandard. Nádejou je, že sa aj do verejnej diskusie vráti trochu pokoja, keď ľudia uvidia, že poľnohospodárstvo robí všetko pre to, aby ochranu rastlín vykonávalo v súlade so životným prostredím.

Ďalšie zvyšovanie výkonu

Štruktúra poľnohospodárstva podlieha trendu, ktorý definitívne smeruje k väčším výmerám. Je to aj tým, že čoraz väčší počet farmárov dáva svoju pôdu do prenájmu, pretože už nechcú alebo už nie sú schopní prevádzkovať svoje vlastné farmy. Tu samozrejme zohrávajú rozhodujúcu úlohu stále väčšie objemy nádrží poľných postrekovačov. S rastúcimi vzdialenosťami medzi jednotlivými parcelami a farmami je určite potrebné prehodnotiť stratégiu plnenia postrekovača, čo znamená, že plnenie postrekovača priamo na poli by mohlo v blízkej budúcnosti nabrať ešte viac na význame. Aj tu môžu uzavreté plniace systémy (CTS) pozitívnym spôsobom prispieť k plneniu postrekovačov v teréne „bez rozlievania“. V súčasnosti tiež prebiehajú zodpovedajúce štúdie o používaní systémov CTS a ich vplyvu na kontamináciu používateľov. Je to dôležité preto, aby sme získali pozitívne signály od regulačných orgánov, ako aj väčšie prijatie v praxi. Systémy priameho plnenia zohrávajú svoju úlohu aj pri zvyšovaní účinnosti. Koniec koncov, ak takéto techniky ušetria ďalšie prejazdy a spracovanie sa vykonáva len tam, kde je to absolútne nevyhnutné, ide o pekné spojenie ekonomických a ekologických prístupov v poľnohospodárskej praxi. Rok 2021 tiež ukázal, že nie všetky problémy sa dajú vyriešiť plečkovaním, pretože ak je vonku príliš vlhko, plečka nemôže vždy odviesť dobrú prácu. Tu prichádzajú do hry kultivačné systémy s kombináciou plečky a lúčového postreku v širokej škále konfigurácií. Pri stále rýchlejšej a rozsiahlejšej technike si však poľnohospodár musí byť stále vedomý požiadaviek na traktory, pokiaľ ide o zaťaženie náprav (najmä pre systémy s prednou nádržou), prípustnú celkovú hmotnosť atď. Rýchlo sa ukáže, že okrem technického hľadiska sú podmienky na poli a príslušná oblasť pestovania rozhodujúcimi faktormi, ktoré určujú, aký systém funguje a aký nie.

Inteligentná technológia ochrany rastlín

Jeden trend je nezameniteľný vo všetkých systémoch na chemickú ochranu rastlín: Využitie postrekovača sa môže a musí stále zvyšovať. V tomto procese budú určite rozhodujúcim faktorom elektronické pomôcky. To začína zodpovedajúcimi diagnostickými a prognostickými modelmi. V prvom rade musí používateľ samozrejme poznať situáciu v teréne. V nedávnej minulosti sme túžili po real-time riešeniach, t.j. vykonať všetko počas jedného prejazdu. Aj tu však existujú prístupy na vytvorenie aplikačných máp vopred pomocou multikoptér alebo dronov. Hlavná výhoda spočíva v tom, že so systémami tohto druhu je možné vypočítať presnú ošetrovanú plochu a následne sprístupniť len toľko postrekovej kvapaliny, koľko je absolútne nevyhnutné, čím sa eliminujú akékoľvek zvyškové množstvá, ktoré by odborníkom často spôsobovali ťažkosti s likvidáciou. Okrem toho možno na detekciu samozrejme použiť aj zložitejšie a presnejšie senzory, aj keď tu je potrebný iba jeden senzor. Ak má byť postrekovačom pokrytá celá pracovná plocha v jednej línii postrekovacích ramien, je potrebných oveľa viac snímačov, čo by samozrejme dramaticky zvýšilo cenu stroja. Vďaka tomu sa môžu rôzne technológie navzájom optimálne dopĺňať, aby sa dosiahla ešte presnejšia ochrana plodín.

Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down