Organizácia Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) víta nedávnu ratifikáciu Rotterdamskej konvencie, ktorej cieľom je chrániť zdravie ľudí a životné prostredie pred zamorením pesticídmi a ďalšími potenciálnymi rizikami, vyplývajúcimi z obchodu s nebezpečnými chemikáliami. Zákon o ratifikácii tejto dohody nedávno podpísal turecký prezident Recep Ayyip Erdogan, a zákon bol zverejnený v tureckom vládnom vestníku.
RÍM. Rotterdamská konvencia o informovanom súhlase s procedúrami medzinárodného obchodu s nebezpečnými chemikáliami a pesticídmi podporuje "zdieľanie" zodpovednosti a spoluprácu zúčastnených strán pri obchode s týmito látkami. Podporuje tiež spoločenskú udržateľnosť a ochranu pred otravami, spôsobenými pesticídmi u farmárov a u citlivých skupín, akými sú napríklad deti.
Prispieva tiež k environmentálne zodpovednému používaniu týchto látok, a to uľahčením výmeny informácií o ich charakteristikách, slúžiacich pri národnom rozhodovaní sa o ich importe a exporte, a tiež pri šírení týchto rozhodnutí zúčastneným stranám.
Právne záväzná dohoda
FAO a Environmentálny program Spojených národov spolu slúžia ako sekretariát pre Rotterdamskú konvenciu.
„Rotterdamská konvencia je medzinárodná, právne záväzná dohoda o "zdieľaní" informácií o obchode s nebezpečnými chemickými látkami, vrátane pesticídov, ktorých použitie je rozšírené medzi poľnohospodármi v Turecku a v okolitom regióne, s cieľom potláčať škodcov a choroby poľnohospodárskych plodín,“ povedal Hafiz Muminjanov, predstaviteľ Odboru ochrany rastlín FAO v subregionálnom úrade pre strednú Áziu, sídliacom v Ankare.
„Ratifikácia Rotterdamskej konvencie tureckou vládou je veľký krok smerom k regulácii dovozu vysoko rizikových chemikálií, vrátane pesticídov, a k dosiahnutiu environmentálnej udržateľnosti, bezpečnosti a k zabezpečeniu ľudského zdravia. To sú všetko kľúčové ciele Programu udržateľného rozvoja,“ dodal H. Muminjanov.
(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)