31.10.2017 | 12:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Účinné opatrenia voči kučeravosti broskýň

Kučeravosť broskýň (Taphrina deformans) patrí k hubovým ochoreniam, ktoré môžeme pozorovať najmä v nížinných oblastiach Slovenska. Hostiteľskými rastlinami je okrem broskyne obyčajnej aj mandľa obyčajná.

Celkovo môžeme toto ochorenie zaradiť k najrozšírenejším a zároveň k hospodársky najzávažnejším ochoreniam broskýň. Kučeravosť broskýň spôsobuje oslabovanie až vysilenie stromov a odumieranie konárikov.
Prvé symptómy napadnutia broskýň môžeme pozorovať už v jarnom období v čase pučania listov. Infikované listy sa začínajú stáčať a sfarbujú sa do žltých až karmínovočervených odtieňov. Postupne nadobúdajú listy kučeravý a nápadný pľuzgierovitý charakter, pričom infikované miesta sú nápadne hrubšie v porovnaní so zdravými. Na povrchu napadnutých listov sa vytvára biely plstnatý povlak, v ktorom je veľké množstvo mikroskopických vreciek. Vo vnútri vznikajú askospóry. V priebehu vegetačného obdobia napadnuté listy očernejú a opadnú. Pomerne vzácne sa môžeme stretnúť s prítomnosťou tejto huby na plodoch, letorastoch alebo kvetoch hostiteľských rastlín. Napadnuté plody opadávajú, pričom na nich vznikajú červenofialové, lesklé okrúhle škvrny, ktoré majú zvyčajne nepravidelný okraj. Pre napadnuté letorasty je typické zastavenie rastu, deformácia, praskanie až usychanie.
Kritickým obdobím šírenia kučeravosti broskýň je začiatok jarného obdobia. Silné infekcie môžu nastať po častých dažďoch alebo hmlách v marci až začiatok apríla, čím vznikajú vhodné podmienky pre rozvoj patogénu. Výtrusy v neskoršom období (leto) už nemajú schopnosť šíriť infekciu. Sú však zdrojom blastospór, v ktorých uvedená huba prezimuje na kôre stromov a pod šupinami púčikov.
ochranných opatrení sa pestovateľom odporúča pestovať odrody broskýň, ktoré sú odolnejšie voči tomuto patogénu. Proti kučeravosti je spoľahlivá iba chemická ochrana, pri ktorej je veľmi dôležité zvolenie vhodného termínu aplikácie prípravkov na ochranu rastlín. V zásade rozoznávame dve obdobia aplikácie fungicídov. Vhodným termínom je obdobie tesne pred jarným rozpukom púčikov (polovica marca až prvá tretina apríla) až do štádia nalievania sa púčikov ešte pred rozkvitnutím. V tomto období sa odporúča vykonať postrekovanie hostiteľských rastlín najmä za chladného a daždivého počasia. Druhý termín spadá práve na jesenné obdobie, kedy opadávajú listy hostiteľských rastlín.
V praxi sa však často stretávame s kombináciou ošetrenia, teda jesennou a aj jarnou aplikáciou chemických prípravkov. Z autorizovaných prípravkov na rok 2017 je možné použiť nasledovné prípravky:

  • Cuproxat SC ako meďnatý fungicíd, s ochrannou dobou 21 dní;
  • Delan700 WDG a Dion 700 WG zabraňujúci klíčeniu spór húb s ochrannou dobou 28 dní;
  • Dithane M45 (do 31.12.2017 aj Novozir MN 80), ktorý je preventívnym postrekom s aplikáciou v štádiu nalievania púčikov a následne s druhou aplikáciou o 14 dní;
  • Champion 50 WG, ktorý je na báze hydroxidu meďnatého a má kontaktný a preventívny účinok;
  • Kuprikol 50, prípravok na báze medi, ktorý sa používa v období tesne pred pučaním, pričom maximálny počet ošetrenia je raz v priebehu vegetačného obdobia;
  • Syllit 400 SC ako kontaktný fungicíd s lokálne-systémovým účinkom, s ochrannou dobou 75 dní.

Ing. IVANA HORVÁTHOVÁ ÚKSÚP, Odbor ochrany rastlín

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down