08.12.2020 | 09:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Úloha objemových krmív vo výrobe mlieka

„Pri hodnotení cca 51 chovov (fariem) hovädzieho dobytka v Českej republike - podstatnú časť nákladov na výrobu mlieka - na úrovni takmer 43 percent, v roku 2019 tvorili krmivá. Je to vysoký podiel na celkových nákladoch, pričom náklady na krmivá od sledovaného roku 2011 neustále stúpajú.“

Uviedol Jiří Kostkan zo spoločnosti MIKROP ČEBÍN a.s., počas odborného web-semináru spoločnosti Limagrain, zameraného na ekonomiku výroby mlieka. V úvode predstavil činnosť spoločnosti s viac ako 30-ročnou tradíciou, zaoberajúcou sa vývojom, výrobou a distribúciou minerálnych, minerálno-vitamínových premixov a zmesí pre výživu všetkých druhov hospodárskych zvierat. V súčasnosti sa radí k najvýznamnejším českým výrobcom v rámci krmivárskeho priemyslu.

Ako J. Kostkan uviedol, zvyšovanie nákladov sa týka najmä zakúpených krmív, hlavne proteínových (sója, repka). Podstatne menej stúpali náklady na krmivá z vlastných zdrojov, za čím môže byť intenzifikácia výroby krmív. Čo sa týka pracovných (mzdových) nákladov, tieto naopak klesajú, čo súvisí s vyššou efektívnosťou práce v kontexte so stúpajúcou úžitkovosťou dojníc.

Kde je možná úspora krmiva? 

Na prvom mieste je to výroba kvalitných objemových krmív, podľa J. Kostkana, čím kvalitnejšie objemové krmivá sú, tým nižšia je potreba nakúpených krmív. Na druhej strane dosahujeme vyššiu produkciu mlieka (stúpa v kontexte s kvalitou objemových krmív). „Málokto si uvedomuje, že výroba nekvalitného objemového krmiva je rovnako drahá ako toho kvalitného,“ skonštatoval J. Kostkan. Rovnako dôležitá je intenzita výroby, t. j. vyššia produkcia "zrieďuje" náklady. „Nejde len o kvantitu (objem) krmiva privezeného z poľa, ale akú má kvalitu, t. j. koľko živín obsahuje - aj to je intenzita výroby,“ uviedol J. Kostkan, podľa ktorého s intenzitou výroby úzko súvisí produktivita práce, napr. aj zlepšenie pracovných postupov. Čo sa týka obmeny stáda, zníženie brakácie o päť percent predstavuje na 100 litrov mlieka úsporu zhruba 0,48 eura. Veľké náklady sú spojené aj s liečbou subklinickej mastitídy, krívania kráv a s uhynutými teľatami. Úspory možno dosiahnuť tiež pri skrátení odchovu jalovíc o mesiac. Je však dôležité, aby jalovice boli dobre vyvinuté a pripravené na svoju prvú laktáciu. Straty znižuje zvýšená každodenná starostlivosť o zvieratá a včasné rozpoznanie problémov a ochorení. V prípade chorôb končatín, odporúča zahájiť programy kontroly paznechtov a ich pravidelné ošetrovanie, aby bola brakácia z tohto dôvodu čo najviac eliminovaná.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down