Výber kvalitnej techniky je dôležitým faktorom, ktorý v rastlinnej výrobe zohráva nemalú úlohu. Za pomoci kvalitnej techniky je možné nielen dokonalejšie vykonávať jednotlivé agrotechnické operácie, ale aj ušetriť nemalé náklady, ktoré pri prevádzke jednotlivých strojov vznikajú. Rozhodli sme sa navštíviť samostatne hospodáriaceho roľníka Zoltána Antala, ktorý obhospodaruje svoje pozemky v okolí obce Včelince (okres Rimavská Sobota) zväčša za pomoci techniky značiek Claas a Väderstad. V poľnohospodárstve pôsobí Z. Antal od roku 1996, kedy začal ako samostatne hospodáriaci roľník hospodáriť na 12 ha pôdy. V počiatkoch sa zaoberal pestovaním papriky, rajčín a kapusty.
Agronóm Ing. Jozef Keka nás oboznámil s kultúrnymi plodinami, ktoré sú zaradené do ich osevných postupov a s mechanizáciou, ktorú si starostlivo vybrali od spoločnosti AGRALL. Tá na slovenskom trhu ponúka stroje značiek CLAAS a Väderstad. „Začali sme hospodáriť na 12 ha poľnohospodárskej pôdy a postupom času sme samozrejme rozširovali svoje hospodárenie a pestovanie. Na väčších výmerách sme začali pestovať postupom času nielen zeleninu, ale i obilniny. V roku 2000 sa nám podarilo rozšíriť výmeru na 150 ha a postupne sme sa dostali až k dnešným 323 ha ornej pôdy,“ uviedol J. Keka. Momentálne sa teda zaoberajú pestovaním obilnín, olejnín, strukovín a jahôd, ktoré pestujú na celkovej výmere zhruba 3 ha. „V roku 2018 sme mali druhú úrodu jahôd. Zaoberáme sa i pestovaním kvetov – letničiek. V minulosti sme pestovali chryzantémy, ktorých sme mali približne 6 000 kusov, tento rok však na ne neostal priestor. V našom areáli sa nachádzajú tri fóliovníky, z ktorých vypestované kvety putujú zväčša do záhradných centier na strednom a východnom Slovensku. Samozrejme si ich záujemcovia môžu zakúpiť aj priamo u nás,“ povedal J. Keka. Závlahu pri pestovaní kvetov riešia dvoma spôsobmi. Jedným spôsobom je klasické polievanie kvetov zhora a druhým spôsobom je závlaha, pri ktorej využívajú špeciálne stoly. Tie sa napustia či už čistou vodou, alebo roztokom s obsahom umelého hnojiva. Každý jeden stôl je vybavený kvapkovou závlahou. Fóliovník tu prešiel modernizáciou. U Z. Antala využívajú špeciálny stroj, ktorý sadí kvetiny do črepníkov a rozdružovač, ktorý používajú na prácu s balíkmi so zeminou.
Výber vhodnej techniky
Tento rok pestovali u samostatne hospodáriaceho roľníka Z. Antala na najväčších výmerách pšenicu (112 ha) a repku (60 ha). „V poslednom čase sa zaoberáme aj pestovaním tvrdej pšenice, ktorá nie je v našom kraji úplne bežnou plodinou. Jej pestovanie je však riskantné, takže táto plodina je momentálne u nás iba skúšaná. Okrem toho pestujeme aj silážnu kukuricu, ktorou zásobujeme okolité bioplynové stanice,“ uviedol J. Keka. U Z. Antala hospodária na stredne ťažkých, až ťažkých pôdach a podľa toho si vyberali aj závesné náradie. Vo firme vlastnia hĺbkový kyprič Väderstad Cultus CS 300 s trojmetrovým záberom a gumeným valcom umiestneným v zadnej časti stroja.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách č. 30