Slovenská akadémia pôdohospodárskych vied si nedávno pripomenula 100. výročie Československé akademie zemědělské a pôdohospodárskeho výskumu na Slovensku. Na podujatí, ktoré sa konalo v Nitre, s príhovorom vystúpil aj Doc. Ing. Jozef Konôpka, CSc., čestný člen Slovenskej akadémie pôdohospodárskych vied. Hlavné myšlienky z jeho príhovoru nájdete v nasledujúcom texte.
S potešením som prijal možnosť vystúpiť na tomto významnom zhromaždení členov Slovenskej akadémie pôdohospodárskych vied (SAPV). V prvom rade chcem v mene vyznamenaných poďakovať jej vedeniu za ocenenie našej činnosti.
Ohľadne mojich spomienok na činnosť bývalej Československej akadémie poľnohospodárskych vied (ČSAPV) chcem uviesť, že išlo najmä o moje aktivity v Odbore lesného hospodárstva (OLH), komisie ochrany lesov, ktoré sa realizovali v rámci vedeckých konferencií či seminárov.
Mladým výskumníkom sa tu umožňovalo predniesť výsledky ich práce a diskutovať o nich. Pre mňa to bola veľká škola z hľadiska realizácie a riadenia výskumnej činnosti.
Vývoj dospel do štádia, že po politických zmenách v roku 1989 som bol predsedom Odboru lesného hospodárstva ČSAPV. V rámci neho pôsobili komisie. Okrem už uvedených konferencií a seminárov sa organizovali aj ďalšie aktivity. Spomeniem aspoň jednu - spracovanie návrhu Koncepcie ekologického obhospodarovania lesov. Na jej spracovaní sa podieľalo veľa odborníkov ako z Čiech tak aj zo Slovenska. Išlo o významné dielo, ktoré je aktuálne aj v súčasnosti.
Treba uviesť, že jednotlivé aktivity sa organizovali ako v Čechách tak aj na Slovensku. Bol to veľký prínos pre obidve strany. Aj keď vzájomná spolupráca pokračuje, jej rozsah je v súčasnosti z pochopiteľných dôvodov oveľa menší.
Vznik, vývoj a súčasnosť SAPV
SAPV vznikla v roku 1991. Jej predsedom bol Timotej Miština. Akadémia mala 6 odborov: rastlinná výroba a pedológia, živočíšna výroba, potravinárska výroba a výživa, poľnohospodárska technika, výstavba a energetika, ekonomika a manažment, lesné a vodné hospodárstvo.
V roku 1994 zriadil minister pôdohospodárstva SR Peter Baco jej agentúru (ASAPV). V rokoch, keď bol ministrom Peter Baco, sa vedenie ministerstva pravidelne zaoberalo činnosťou SAPV. Členom vedenia ministerstva bol aj predseda akadémie. Prijímali sa opatrenia na zefektívnenie činnosti. Vypracovalo sa veľa strategických a koncepčných materiálov. Na ich spracovaní som sa osobne podieľal jednak ako člen vedenia SAPV, predseda Odboru lesného a vodného hospodárstva, ale najmä ako predseda SAPV, ktorým som bol v rokoch 2007 až 2012.
Osobitnú pozornosť sme venovali nasmerovaniu vedy a výskumu v pôdohospodárstve tak, aby sa vytvorili predpoklady na to, že sa tento rezort dostane z krízy a z útlmu a že prejde do fázy rozvoja.
(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.)