18.12.2019 | 12:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Úspechy v šľachtení kukurice – úroda, adaptabilita a stabilita

„V šľachtení (nielen) kukurice riešime interakciu medzi genotypom a prostredím, ktoré je v zásade nemennou premennou. Problémom je pestovateľský ročník, pričom každý rok je iný. Preto jedným z dôležitých cieľov šľachtenia je pochopiť a porozumieť prostrediu a reakciám hybridov naň. Rozhodujúcimi vlastnosťami sa stávajú adaptabilita a stabilita v rôznorodých podmienkach prostredia.“

Uviedol Goran Drinič, šľachtiteľ kukurice spoločnosti Corteva Agriscience, Maďarsko, Šľachtiteľská stanica Szeged, počas odbornej konferencie spoločnosti Pioneer Hi-Bred, ktorá sa uskutočnila v polovici novembra v Nitre.

Podľa G. Driniča je sucho a nedostatok vody najhlavnejším problémom v rokoch s nízkymi úrodami. Na základe meteorologických údajov za posledných 30 rokov bol vytvorený graf, ktoré lokality, resp. oblasti sú náchylné na sucho. Na základe uvedeného skonštatoval, že Slovensko patrí ku krajinám, ktoré trpia suchom.

Sucho a straty na úrode

„Ak hovoríme o suchu a jeho vplyvu na kukuricu, najkritickejšie obdobie je fáza kvitnutia. Druhým dôležitým obdobím je nalievania zrna. Taktiež kritickou je štádium 6 až 7 listov kukurice, kedy rastlina vytvára základ úrody a sucho v tomto období má silný dopad na výšku úrody,“ uviedol G. Drinič, podľa ktorého vplyvom sucha v období kvitnutia môžeme za deň stratiť až 370 kg zrna z hektára. Ak tento stres zo sucha pretrváva 10 dní, môže strata na úrode zrna dosiahnuť až 3,7 tony na hektár. V období nalievania zrna to môže byť až do 180 kg zrna z hektára za deň. Ak máme 20 dní sucha v auguste, môžeme stratiť 3 až 3,5 tony úrody zrna na hektár.

Základom je testovanie

Prioritou šľachtenia nie je len výška úrody v interakcii s prostredím, ale pozornosť je venovaná aj iným znakom, ako napr. výška rastliny, výška nasadenia šúľkov, pevnosť stonky, atď. Nemenej dôležitým je tolerancia proti hospodársky významným chorobám - spôsobených hubami rodu Fusarium a Gibberella.

„Naše hybridy testujeme v špecifických podmienkach Kalifornie, Južnej Ameriky a Španielska. Sú tu oblasti, ktoré sú absolútne bez zrážok,“ uviedol G. Drinič. V podmienkach s reguláciou vody sú vytvárané rôzne úrovne stresu, v ktorých sú skúmané reakcie rastlín z pohľadu fyziológie a metabolizmu.

„V prípade hybridov skupiny Optimum® AQUAmax®sme definovali minimálne kritériá, ktoré musia spĺňať pre zaradenie do skupiny. Cieľom je minimálne päť percentný úrodový prírastok v suchých podmienkach a troj percentný v dobrých podmienkach v porovnaní s najlepšími hybridmi na trhu,“ uviedol G. Drinič. Zdôraznil, že v každej skorostnej skupine sú v ponuke 2 až 3 hybridy Optimum® AQUAmax®, takže pestovatelia si majú z čoho vyberať.

Novinky pre sezónu 2020

„Lumigen nie je fungicídne ani insekticídne moridlo. Kukurici má pomôcť v počiatočných štádiách rastu, kedy často nie sú optimálne podmienky pre klíčenie a vzchádzanie. Jeho úlohou je urýchliť klíčenie zrna, čo najskôr naštartovať rast prvotného koreňa a zvýšiť aktivitu prijímania vody a živín z pôdy,“ uviedol Ing. Zoltán Apacs, zástupca osív Pioneer, podľa ktorého Lumigen pomáha zmierňovať stres v nepriaznivých podmienkach prostredia, ako je sucho, nízke teploty, deficit živín, atď.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down