"Utrisha N - nebeská revolúcia na vašich poliach"

„EÚ bude trvať na tom, aby poľnohospodári robili bilanciu dusíka, t. j. aby dusík dodaný do systému bol spotrebovaný. Plus musíme počítať s obmedzením aplikácie dusíkatých hnojív na úrovni 30 percent. Z druhej strany boli pestovatelia konfrontovaní s nedostatkom dusíkatých hnojív, ktoré sú navyše veľmi drahé. Plus zažívame obdobia sucha, častokrát od marca do júna, kedy neprší aj tri mesiace. V takom prípade využiteľnosť aplikovaných granulovaných dusíkatých hnojív klesá takmer na nulu.“

Uviedol Ing. Tomáš Vereš, PhD., zástupca spoločnosti Corteva Agriscience Slovensko na odbornom sympóziu spoločnosti v januári 2023 v Nitre: „Sú to dôvody, pre ktoré sa spoločnosť Corteva rozhodla priniesť na trh biostimulátor príjmu a metabolizmu dusíka v rastline. Baktéria obsiahnutá v prípravku Utrisha N po úspešnej kolonizácií zelených častí rastliny fixuje vzdušný dusík priamo v listoch a sprístupňuje ho.“

Wellness na prírodnej báze

„Utrisha N je živý biologický produkt na báze baktérie Methylobacterium symbioticum, ktorá bola objavená iba nedávno v roku 2018. Zaujímavá je tým, že vzdušný dusík viaže v symbióze s hostiteľkou rastlinou priamo v jej zelených častiach a tým ho sprístupňuje rastline,“ uviedol T, Vereš, podľa ktorého to z pohľadu znalostí fyziológie rastlín bolo doposiaľ nepredstaviteľné: „Rastlina nevyužíva dusík len na zvýšenie produkcie, ale využíva ho na svoj wellness.“ Podľa T. Vereša rastlina vie, čo sama najlepšie potrebuje, reaguje tak, aby čo najlepšie zvládla stresy z prostredia. Dusík využíva tam, kde ho  potrebuje. Najdôležitejším krokom pre správne využitie schopností baktérie Methylobacterium symbioticum je správna aplikácia biostimulátora Utrisha N.

„Utrisha N sa aplikuje na nestresované porasty, rastliny musia aktívne dýchať a preto prípravok aplikujte v ranných hodinách alebo v podvečer,“ odporúča T. Vereš.  Baktéria reaguje na methanol a methylové skupiny, vylučované rastlinou cez prieduchy počas dýchania. Baktéria sa takto aktívne dostáva do listov a kolonizuje rastlinu, kde v symbióze naviaže vzdušný dusík, ktorý poskytuje rastline vo forme amónneho katiónu. Rastlina amónny katión okamžite využije na tvorbu aminokyselín, bielkovín a tým lepšie zvláda stres, zlepšuje sa jej kondícia a zvyšuje sa tým úrodotvorný potenciál. Kolonizácia celej rastliny trvá cca tri týždne, kedy už možno vidieť prvé pozitívne výsledky.

Ako používať Utrishu N

Výsledky pokusov vo svete preukázali, že pri správnej aplikácii Utrishi N - nafixuje baktéria 30 kg dusíka na hektár. Ako uviedol T. Vereš - v prípade dobrých podmienok to môže byť aj viac. Utrisha N sa môže aplikovať na jeseň aj na jar v dávke 0,333 kg na hektár. Keďže je vo forme veľmi hydroskopického prášku, z praktického hľadiska je preto dôležité po otvorení balenia ho spotrebovať, upozornil na používanie T. Vereš. Aplikuje sa v 100 litroch čistej vody na hektár. Zástupca spoločnosti neodporúča aplikáciu spolu s herbicídmi, aby nedošlo k stimulácii burín. Ideálne tri až päť dni po aplikácii herbicídu. Z hľadiska kombinácie sú insekticídy menej problematické ako herbicídy. Napr. na jar je možné aplikovať Utrishu N s prípravkom Lynx na báze tebuconazole. Aplikácia na jeseň je taktiež možná, ošetrovaná plodina musí mať ale dostatočnú listovú plochu a zimné obdobie musí prežiť minimálne 20 percent listov. 

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down