Záver roka 2019 patril odbornej konferencii spoločnosti RWA SLOVAKIA, ktorá sa uskutočnila v Nitre. V centre pozornosti bolo zhodnotenie uplynulej sezóny, ale hlavne príprava tej nasledujúcej. Hosťom podujatia predstavili viaceré novinky, ktoré sú výsledkom najnovšieho šľachtenia zameraného nielen na úrodu, ale aj stabilitu v rôznorodých podmienkach prostredia.
V úvode Ing. Ivan Valdner, konateľ spoločnosti RWA Slovakia ocenil dlhoročnú, obojstranne prospešnú spoluprácu s pestovateľmi v roku 2019.
Hybridy kukurice pre sezónu 2020
Ing. Marián Bačiak, zástupca spoločnosti RWA SLOVAKIA ako prvé predstavil super skoré a veľmi skoré materiály: ES Legolas, Tacito a novinku SM Podole s vhodnosťou aj pre okrajové oblasti pestovania kukurice odporučil ES Fireball (FAO 260) - stabilný hybrid so stredne rýchlym rastom a veľmi dobrým stay-greenom s priaznivým dopadom na výšku a kvalitu úrody.
V skupine FAO 300 až 350 sú v ponuke ES Peppone a zrnové hybridy Glumanda a Ajowan. ES Peppone (FAO 310) je prioritne silážny hybrid, vytvára mohutné, dobre olistené rastliny, vyznačuje sa rýchlym počiatočným rastom. V prípade tohto hybridu M. Bačiak vyzdvihol nadpriemerný energetický produkčný mliekový potenciál, čo potvrdili aj výsledky analýz spoločnosťou FEED LAB. Zrnový hybrid Glumanda (FAO 310) bol v roku 2019 uvedený na trh ako jedna z najdôležitejších noviniek. Vyznačuje sa veľmi dobrým stay-greenom, avšak podľa zástupcu spoločnosti jeho prednosťou je najmä dobrá kompenzačná schopnosť vplyvov prostredia (podmienky, pôda, technológia). Počiatočný rast a vývoj, taktiež kvitnutie má veľmi rýchle, vďaka čomu dokáže "ujsť" nástupom letných horúčav. „Napriek FAO 310, vytvára mohutné, kompletne ozrnené šúľky s 18 až 20 radmi zrna,“ uviedol M. Bačiak. V pokusoch PD Zavar (2019) dosiahla Glumanda 12 ton zrna z hektára, a zaradila sa tak medzi tri najlepšie skoré hybridy, podobne sa jej darilo v pokusoch vo Vechci (okres Vranov nad Topľou) a v PPD Rybany (2018) dosiahla 12,6 tony zrna z hektára. Potvrdzuje tým svoju stabilitu v podmienkach rozmanitých lokalít a taktiež ročníkoch. Podobne Ajowan (FAO 350) predstavuje ďalší pokrok nového šľachtenia. Podľa M. Bačiaka už na prvý pohľad zaujme rovnomerne nasadenými, kompletne ozrnenými mohutnými klasmi s 20 až 22 radmi zrna. V pokusoch aj na bežných pestovateľských plochách potvrdzuje vysokú odolnosť proti stresu zo sucha a tepla, pričom dokáže vytvoriť stabilne dobré úrody. V poloprevádzkovom pokuse v Lúčnici s úrodou cez 12 ton zrna z hektára sa zaradil medzi najvýkonnejšie hybridy. Taktiež v Triticum Vráble so silným zastúpením konkurenčných materiálov, úrodou cez 13 ton zrna z hektára bol druhým najvýkonnejším hybridom. Absolútne najlepšiu úrodu 15,7 tony z hektára dosiahol v Bíňovciach a bol tak najúrodnejší hybrid zo 107 členného pelotónu.
V skupine FAO 350 až 400 je pestovateľsky osvedčený RGT Phileaxx - najpredávanejší zrnový hybrid z portfólia spoločnosti. Karedi CS (FAO 390) podľa M. Bačiaka patrí medzi najkvalitnejšie silážne hybridy pre nadpriemerný energetický produkčný mliekový potenciál. Zaujímavý je ja aj pre bioplynové stanice.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.