16.08.2016 | 12:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V čom spočíva príprava repky na zimu

Aby sme zaručili vývoj zdravého a odolného porastu repky, tolerujúceho nízke teploty v priebehu zimy, je potrebné niektoré pochody v rastlinách posilniť a iné naopak pozastaviť. Na objasnenie týchto procesov a možností ich regulácie sa vydáme na krátky výlet za tajomstvom rastlinnej fyziológie.

Vo vývoji ozimnej repky, rovnako ako u prezimujúcich burín, je jedno zimné obdobie veľmi dôležité, ide o tzv. pauzu. Rastliny repky sa musia vo fáze prízemnej ružice pripraviť na prečkanie zimy. To sa deje na niekoľkých úrovniach. Na biochemickej, kedy dochádza k akumulácii celého radu látok, ktoré obmedzujú vnútrobunkové vymŕzanie vody, sprevádzané tvorbou ostrých kryštálov vody. Tie môžu narušiť bunkové štruktúry a spôsobiť smrť bunky, rastlinných pletív, prípadne celej rastliny. Obranou je predovšetkým akumulácia iónov, známa je napríklad úloha draselných katiónov, ale aj ďalších látok, najčastejšie sacharidov, prípadne aminokyselín či proteínov, ktorých funkcia spočíva v predchádzaní týmto poškodeniam. Pokiaľ už k istému poškodeniu dôjde, je dôležité, aby mali rastliny naakumulované dostatočné množstvo zásob, pretože hojenie rán a obrana proti vniknutiu infekcií je energeticky náročná.

V jesennom období je potrebné pri porastoch repky predovšetkým zabezpečiť, aby rastliny neprešli predčasne do predlžovacej fázy. K predlžovaniu vertikálnej osi rastliny by malo dochádzať až na jar. V predlžovacej fáze totiž dochádza k výraznému zvýšeniu príjmu vody do buniek a ďalším zmenám, ktoré podstatne znižujú schopnosť repky odolávať nízkym teplotám. Prezimovať by tak mali nevybiehajúce rastliny, so širokým koreňovým krčkom a bohatým koreňovým systémom a najlepšie s čo najvyšším počtom listov. V úžľabí každého listu sa vyvíja úžľabný púčik, ktorý predstavuje vetviaci potenciál rastliny, a je významným úrodotvorným prvkom. Jeho ďalší vývoj, prerastanie, je stimulované okrem iného aj jarným morforegulačným zásahom.

Jesenné ošetrenie repky nespočíva iba v morforegulácii, ale aj v ochrane rastlín predovšetkým pred napadnutím chorobami v čele s Phoma lingam. Výsledky pokusov z certifikovaných pracovísk dokladajú veľmi vysoký ochranný efekt prípravku Magnello proti pôvodcovi fómovej hniloby, a to v registrovanej dávke 0,8 l/ha aplikovanej vo vývojovej fáze šiestich listov. V trojročnom priemere sa jednalo o viac ako 85% potlačenie rozvoja choroby v porastoch repky (viď. graf).

New Microsoft Excel Worksheet

Vplyv jesennej aplikácie prípravku Magnello (0,8 l/ha) na parametre dôležité pre optimálne prezimovanie repky (pracovisko GEP, pokusy ČR a SR, 2013-2015, n=8)

Popri ochrannej funkcii pred chorobami má Magnello silný morforegulačný efekt v poraste repky. Obmedzuje predlžovací rast stonky, čím na jeseň podporuje vývoj optimálnej prízemnej ružice listov. Dokazujú to aj výsledky pokusov SPZO 2015, kde výška stonky po ošetrení dávkou 0,8 l/ha patrila medzi najnižšie. Okrem toho je pre ošetrené rastliny typický skutočne mohutný koreňový kŕčok a urastený vrchol s veľmi dobre založenými postrannými púčikmi.

Magnello je dvojzložkový systémovo pôsobiaci fungicíd obsahujúci účinné látky difenoconazole a tebuconazole. Obe tieto látky patria do skupiny triazolov, ktoré zastavujú vývoj hubových patogénov inhibíciou biosyntézy ergosterolu. V prípade difenoconazole sa jedná o systémový fungicíd s preventívnymi a kuratívnym účinkom. Je absorbovaný listami a v rastline sa šíri akropetálne a translaminárne. Tebuconazole patrí medzi systémové fungicídy s preventívnym, kuratívnym a eradikatívnym účinkom. Je absorbovaný vegetatívnymi rastlinnými orgánmi a v rastline sa šíri akropetálne.

Magnello je dôležitou súčasťou odporúčanej Syngenta technológie pre najvyšší výnos. V tejto technológii vedľa jesennej aplikácie prípravku Magnello v dávke 0,8 l/ha nasleduje jarná dávka Toprexu 0,35 l/ha v tank-mix s 10 kg močoviny na hektár, pre zabezpečenie maximálneho využitia úrodotvorného potenciálu rastliny. Ďalej odporúčame ošetrenie fungicídom Amistar Xtra alebo Symetra počas kvitnutia. Pri plánovaní jesenných ošetrení repky by žiadny pestovateľ nemal zabudnúť na prípravok Magnello od spoločnosti Syngenta, ktorý je navyše možné použiť do tank-mix kombinácií s graminicídmi, napríklad Fusilade Forte.

Autor: RNDr. Ondřej Skala, Syngenta Czech and Slovakia

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down