Plejádu hybridov kukurice si pestovatelia mohli prezrieť na Dni poľa kukurice, ktorý sa uskutočnil 18. septembra 2024 v Komoči. Cieľom podujatia bolo predstaviť nielen ťažiskové hybridy pre oblasť južného – juhozápadného Slovenska, ale hlavne nové, moderné hybridy z ponuky viacerých popredných osivárskych spoločností. Odrodový pokus v Komoči bol zrealizovaný na vysokej odbornej úrovni, čo ocenili samotní vystavovatelia ako aj návštevníci podujatia.
LIDEA stavila na ekonomiku výroby
„Aktuálne najvýkonnejším hybridom kukurice v našom portfóliu je LID 4111C s FAO 380, ktorého silnou prednosťou je nadpriemerná úrodnosť, ktorú dokazuje aj v tomto roku s úrodami cez desať ton zrna z hektára pri štrnásť percentnej vlhkosti zrna,“ predstavil ťažiskový hybrid spoločnosti LIDEA jej zástupca Ing. Andrej Kubiš. Zdôraznil, že hybridy v ponuke dokážu veľmi dobre hospodáriť s vlahou, čo dlhodobo preukazujú v podmienkach juhozápadného Slovenska. Takým je LID 4111C, ktorý v pokuse zaujal veľkými, kompletne ozrnenými šúľkami s dlhým klinovitým zrnom. Podľa slov A. Kubiša sa v spoločnosti zamýšľajú nad situáciou na trhu s neskorými hybridmi ako je LID 5410C s FAO 420, špeciálne určený do suchých podmienok, alebo LID 6130C (FAO 450), pri ktorých je potrebné dosúšanie produkcie. Otázkou je cena plynu a ďalších vplyvov na trhu, s dosahom na ekonomiku pestovania a pozberovej úpravy produkcie, skonštatoval A. Kubiš, zároveň odporúča nezanevrieť na neskoršie materiály, keďže majú viacero predností, najmä vo vysokej produkcii zrna.
Ďalším kľúčovým hybridom spoločnosti, zaradeným v pokuse, je Inici (FAO 370), pri ktorom zástupca spoločnosti poukázal na dobré uvoľňovanie vody zo zrna v závere vegetácie, na úrovni skorších hybridov, čo je v súčasnosti rozhodujúci ekonomický faktor.
Bayer - hybridy značky DEKALB
Šľachtenie Dekalb v Komoči reprezentovali viaceré zaujímavé hybridy kukurice s vhodnosťou do podmienok južného Slovenska, hlavne do okresov Nové Zámky a Komárno. Ich predstavenia sa zhostil Ing. František Csidey, regionálny zástupca spoločnosti Bayer. Medzi pestovateľsky etablovanými hybridmi sa vynímala novinka DKC 4933 s FAO 410-420.
Prispôsobivosťou k rôznorodým podmienkam prostredia sa vyznačuje hybrid DKC 4712 (FAO 360-370). F. Csidey ho odporúča aj do horších lokalít na piesočnaté pôdy (odporúča dodržať výsevok), kde pri dostatočnej výžive dokáže priniesť veľmi dobré úrody. Aktuálne najúrodnejším hybridom kukurice v danom segmente je DKC 4897 s FAO 390 – 400. Jeho nespornou výhodou, týkajúcou sa naplnenia úrodového potenciálu, je výborné opelenie a teda ozrnenie až po špičku hrubého valcovitého klasu. Zrno dosahuje nadpriemernú HTZ. Plusom je pevné steblo a dobre vyvinutá koreňová sústava, takže ustojí aj dlhšie ponechanie na poli, bez toho aby poľahol. Keďže ide o nízky hybrid - nezanecháva veľa pozberových zvyškov, vďaka čomu uľahčuje následné spracovanie pôdy. Podľa F. Csideya napĺňa očakávania spoločnosti aj pestovateľov kukurice, ktoré doň vkladali pri uvedení na trh pred dvoma rokmi.
Novinka DKC 4933, v tomto roku uvedená na slovenský trh, je vylepšenou verziou úspešného DKC 4717, ktorý prekonáva v úrodách a v odolnosti proti stresom zo sucha.
Hybrid DKC 5092 (FAO 400 – 410) je medzi pestovateľmi dlhodobo veľmi obľúbený pre poskytovanie vysokých úrod zrna. Vytvára hrubé valcovité, kompletne ozrnené šúľky, má dobrú hektolitrovú váhu. Vďaka silnej koreňovej sústave a stabilnému steblu prekoná aj veterné podmienky bez poľahnutia. V danej skorostnej skupine je najnižším hybridom. Pre pestovateľov hospodáriacich na dobrých pôdach a v podmienkach zabezpečených zavlažovaním je určený DKC 5206 s FAO 450. Podľa F. Csideya je pre tých pestovateľov, ktorí požadujú vysokú úrodu zrna aj napriek tomu, že je potrebné dosúšanie zrna. Zvlášť dobré úrodové výsledky dosahuje v okrese Nové Zámky.
SAATBAU Slovensko s klimafit hybridmi
„Do pokusu v Komoči sme vybrali hybridy kukurice, ktoré by mali zabodovať v podmienkach klimatickej zmeny. Sú z kategórie „klimafit“, čo znamená, že si ľahšie poradia v suchších podmienkach," uviedol Ing. Ondrej Ševčík, produktový manažér spoločnosti SAATBAU Slovensko.
Skupinu „klimafit“ v pokuse reprezentoval Alenaro (FAO 350), nižší kompaktný hybrid kukurice so 16 až 18 radmi zrna na šúľku, pričom v závere vegetácie veľmi dobre uvoľňuje vodu zo zrna, čo je typické aj pre ostatné zrnové hybridy v ponuke spoločnosti. Ide o moderný hybrid kukurice kompenzačného typu so schopnosťou reagovať na podmienky počtom radov zrna na šúľku, resp. veľkosťou zrna. Očakávanú úrodu zrna dosiahne aj v kritických podmienkach. Veľmi dobrý zdravotný stav potvrdzuje odolnosťou proti klasovým fuzariózam. Vhodný aj do ekologického systému pestovania.
Nový hybrid Madiba (FAO 410) má razantný počiatočný rast. Je stredne vysoký s erektívne nasadenými listami. Vysoký úrodový potenciál dokazuje 20 až 22 radmi zrna na šúľku s tenkým vretenom. Vhodný je do intenzívnejších technológií pestovania.
Neskorý segment v pokuse zastupoval univerzálne využiteľný Katedral (FAO 460), poskytujúci vysoké úrody zrna, ako aj zelenej hmoty. Prednosťou je odolnosť proti chladu, veľmi dobrý zdravotný stav najmä odolnosť proti klasovým fuzáriám. Vďaka pevnému steblu dobre odoláva poliehaniu.
Kombinovaný hybrid Multipel (FAO 440) má rýchly počiatočný rast a vývin, je vhodný pre pestovateľov hospodáriacich v suchších podmienkach. V pokuse zaujal hrubšími valcovitými šúľkami s 18 až 22 radmi zrna s plynulým uvoľňovaním vody počas dozrievania.
Záver patril etablovanému hybridu Arsanto (FAO 440), v praxi sa presadil vďaka poskytovaniu nadpriemerne vysokých úrod zrna v kombinácii s dobrým zdravotným stavom. Je prispôsobivý k rôznorodým pestovateľským podmienkam.
Lucagra s hybridmi do sucha
„Naše hybridy sa vyznačujú zvýšenou suchovzdornosťou, vytvárajú mohutnejší koreňový systém, vďaka čomu lepšie hospodária s dostupnou vodou v pôde," predstavil ich prednosti Ing. Peter Kacz, zástupca spoločnosti Lucagra, ktorá do pokusu zaradila hybridy kukurice s FAO 330 až 450 zo šľachtenia Poľnohospodárskeho inštitútu v Osijeku, Chorvátsko.
Stálicou ponuky OS 3114 (FAO 330), je zaujímavý z pohľadu celkovej ekonomiky výroby pre veľmi dobré uvoľňovanie vody zo zrna. Vzhľadom na skorosť je odporúčaný do každého regiónu Slovenska vrátane podhorských oblastí. Absolútna novinka v ponuke, OS 3397 (FAO 360), je na Slovensku aktuálne zaradená v pokusoch. Podľa predbežného hodnotenia sa na pokusných lokalitách javí veľmi dobre. Podobne, nový perspektívny hybrid Bizerba (FAO 390) z maďarského šľachtenia má podľa P. Kacza predpoklady presadiť sa v suchších lokalitách Slovenska. Ďalšia – pre slovenských pestovateľov novinka Decorum (FAO 420) z chorvátskeho šľachtenia, je už prevereným hybridom v tamojších podmienkach. „V pokusoch na Slovensku vyzerá nádejne a ak sa ujme, bude veľmi dobrý do tandemu k pestovateľsky etablovanému hybridu Drava 404 s FAO 420,“ dodal P. Kacz.
Zo skupiny FAO 450 zaujal hybrid Filigran, ktorý sa v podmienkach južného - juhovýchodného Slovenska presadil vďaka suchovzdornosti a samozrejme poskytovaniu dobrých úrod zrna.
Soufflet Agro Slovakia s ucelenou ponukou
„Spoločnosť Soufflet Agro Slovakia má v ponuke ucelené portfólio hybridov kukurice pre všetky smery využitia, avšak prioritou sú hybridy produkujúce vysokú úrodu zrna,“ uviedol jej produktový manažér Ing. Miroslav Námesný.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.