Plejádu hybridov kukurice si pestovatelia mohli prezrieť na Dni poľa kukurice, ktorý sa uskutočnil 18. septembra 2024 v Komoči. Cieľom podujatia bolo predstaviť nielen ťažiskové hybridy pre oblasť južného – juhozápadného Slovenska, ale hlavne nové, moderné hybridy z ponuky viacerých popredných osivárskych spoločností. Odrodový pokus v Komoči bol zrealizovaný na vysokej odbornej úrovni, čo ocenili samotní vystavovatelia ako aj návštevníci podujatia.
LG rad Danubia
Nový hybrid LG 31.325 (FAO 320) Limagold nepatrí úplne do podmienok južného Slovenska, avšak podľa Ing. Adama Vermesa, regionálneho zástupcu spoločnosti Limagrain, pestovatelia v týchto oblastiach postupne uprednostňujú hybridy kukurice s FAO pod 400. Dôvodom je skorý nástup vysokých teplôt dôsledkom čoho neskoré hybridy kukurice častokrát kvitnú v horúčavách, čo má nepriaznivý vplyv na opeľovanie a v konečnom dôsledku na výšku úrody zrna. LG 31.325 Limagold je podľa zástupcu spoločnosti jedným z najkvalitnejších zrnových hybridov v ponuke, preto ho rozhodne odporúča vyskúšať. Samozrejmosťou je veľmi dobré uvoľňovanie vody zo zrna v závere vegetácie.
Spoločnosť Limagrain zaradila do ponuky novú skupinu hybridov pod značkou Danubia, vyšľachtených v podmienkach Maďarska. Typickými vlastnosťami hybridov tejto skupiny je v prvom rade suchovzdornosť, výkonnosť a stabilita. Z tejto skupiny bol v pokuse zaradený LG 31.380 (FAO 380). "Pre kukuricu priaznivých rokoch bude patriť medzi tie najlepšie, a v suchom roku poskytne stabilne dobré úrody," uviedol k novinke A. Vermes. Nasadzuje primerane dlhé šúľky s tenkým vretenom a veľkým zrnom, má tak všetky predpoklady poskytovať stabilne dobré úrody, najmä v intenzívne nastavených technológiách.
Do skupiny Danubia patrí hybrid LG 31.400 (FAO 400), zatiaľ zaradený v testovaní. Vytvára o niečo menšie, ale hrubé šúľky, opäť s tenkým vretenom a dlhým zrnom.
Top hybridom spoločnosti je v súčasnosti LG 31.455 - Lineade (FAO 450), odporúčaný do dobrých pestovateľských podmienok a pôd. Okrem poskytovania nadpriemerných úrod zaujal pravidelne nižšími zberovými vlhkosťami zrna, čo preukázal nielen v pokusoch, ale aj praxi. Vytvára dlhé až po špičku ozrnené šúľky so 16 až 20 radmi zrna v závislosti od podmienok, hlavne priebehu počasia v kritických fázach rastu a vývinu. Výnimočné úrody zrna poskytuje hlavne v roku s priaznivým priebehom počasia, ako je tomu v aktuálnej pestovateľskej sezóne.
GabonaKutató Szeged – kukurice do sucha
Zástupca maďarskej spoločnosti GabonaKutató na Slovensku, Ing. Alexander Barczi. z trojice hybridov v pokuse ako prvé predstavil GKT 384 a GK Bajnok (FAO 370 – 390), vyšľachtené v suchých podmienkach v maďarskom Szegede. Oba hybridy disponujú výbornou adaptabilitou k podmienkam prostredia a pre zvýšenú suchovzdornosť sú vhodné do oblastí juhozápadného Slovenska. Konkrétne GKT 384 je vhodný do extenzívnejších podmienok pestovania, v ktorých poskytuje dobré úrody a toleranciu k rôznych stresovým faktorom. Naopak, GK Bajnok je určený do intenzívnejšie nastavených technológií s vyššími dávkami hnojív, v ktorých naplno prejaví svoj úrodový potenciál. Skupinu skorých hybridov v pokuse zastupoval GKT 3213 (FAO 250). Podľa A. Barcziho dokáže poskytnúť 7 až 8 ton zrna z hektára, v tomto roku pri vlhkosti zrna 14 – 15 percent. Vďaka skorému zberu umožňuje pestovateľom včas pripraviť pôdu pre následnú plodinu, najčastejšie ozimnú pšenicu.
Syngenta opäť s perspektívnymi novinkami
V šľachtení hybridov kukurice sa spoločnosť Syngenta zameriava dvomi smermi – pestovateľom dobre známym pod označením PowerCell® a Artesian®.
„Základnou vlastnosťou PowerCell® hybridov je geneticky podmienená vysoká stráviteľnosť vlákniny, čo je zásadné pre nadpriemernú produkciu mlieka a bioplynu. Hybridy kukurice patriace do skupiny Artesian® veľmi dobre hospodária s vodou a vedia si poradiť aj so suchými podmienkami. Majú mohutnejší koreňový systém, vyšší obsah chlorofylu a zosynchronizované kvitnutie s cieľom maximálneho opelenia šúľka,“ uviedol Ing. Milan Šimo, regionálny zástupca spoločnosti Syngenta v úvode prehliadky pätice hybridov v pokuse. Z nich pestovateľsky preverený SY Solandri (FAO 380) patrí medzi najúrodnejšie hybridy kukurice na zrno v ponuke. Ako uviedol M. Šimo – veľmi dobré úrody dosahuje najmä na lepších pôdach a v intenzívne nastavených technológiách. V prospech celkovej ekonomiky výroby je jeho veľmi dobré uvoľňovanie vody zo zrna v samom závere dozrievania.
Stredne neskorý sortiment obohatil nový zrnový hybrid SY Acapulco (FAO 400), ktorý v ponuke nahradil pestovateľsky obľúbený, avšak už prekonaný SY Premeo. SY Acapulco sa vyznačuje poskytovaním stabilne veľmi dobrých úrod zrna aj v suchších podmienkach pestovania. Patrí medzi nižšie hybridy kukurice, vytvára hrubé, kompletne ozrnené šúľky ako zásadný predpoklad pre dosiahnutie nadpriemerných úrod zrna. Ekonomiku pestovania vylepšuje rýchle uvoľňovanie vody zo zrna počas dozrievania. Ďalšia novinka - SY Mileston je univerzálne využiteľný hybrid na zrno (FAO 430) a výrobu siláže (FAO 420). V ponuke nahradil osvedčený SY Infinity. Vytvára vysoké, dobre olistené rastliny s mohutnejšími šúľkami s nadpriemerným obsahom škrobu a dobrou stráviteľnosťou vlákniny pre výrobu kvalitnej siláže.
Hybrid SY Fabio (FAO 440) podľa M. Šimu patrí medzi špičkové zrnové hybridy kukurice na trhu. Vytvára mohutné ozrnené šúľky, v dobrých podmienkach poskytuje 10 až 12 ton zrna z hektára. Je ideálny do podmienok južného Slovenska do tandemu k ťažiskovému hybridu SY Solandri.
Sortiment neskorých zrnových hybridov kukurice od novej sezóny doplní SY Evident (FAO 450), ktorý podľa M. Šimu má vďaka nadpriemerne vysokým úrodám zrna predpoklady stať sa dôležitým hybridom spoločnosti v blízkej budúcnosti: „Cieľom našej spoločnosti je mať v portfóliu typicky zrnové, resp. typicky silážne hybridy kukurice. Plus všetky nové zrnové hybridy oveľa rýchlejšie uvoľňujú vodu zo zrna v závere dozrievania v prospech celkovej ekonomiky výroby a teda pestovateľa.“
RWA SLOVAKIA s exkluzívnou ponukou
Ing. Peter Feješ, promotér pre exkluzívne odrody osív spoločnosti RWA SLOVAKIA v úvode prehliadky predstavil minuloročnú novinku Explora (FAO 340), ktorej jednou z výhod je skorší zber a následne možnosť založiť porast pšenice ozimnej. „V tomto roku v praxi na zatiaľ pozberaných plochách dosahovala Explora vlhkosť zrna od 11 do 14 percent, pričom úrody sa pohybovali okolo 9 ton z hektára,“ informoval o priebežných výsledkoch P. Feješ. V pokuse upozornil na kompletne ozrnené šúľky s 18 až 20 radmi zrna. Stálica ponuky v zrnovom segmente, Ajowan (FAO 350), patrí medzi vyššie hybridy kukurice, čo podľa P. Feješa nie je na škodu, pretože rastlina dokáže veľmi dobre vyživovať šúľok. Odporúča vysievať do 75 tisíc zŕn na hektár: „Takto založený porast aj v horších rokoch dokáže poskytnúť okolo desať ton zrna z hektára.“
Nový zrnový hybrid Orinoco (FAO 380), aktuálne zaradený v skúšaní, je určený do suchých oblastí juhozápadného Slovenska. Benefitom je veľmi dobrý zdravotný stav, najmä zvýšená odolnosť proti fuzariózam klasov, čo vo výsledku znamená podlimitný, alebo žiadny obsah mykotoxínov v zrne.
Jedným z najpestovanejších hybridov kukurice z ponuky RWA SLOVAKIA je Gloriett (FAO 380). A ako jediný z ponuky má erektívne postavenie listov, t. j. aj pri malých zrážkach sa voda dostane až ku koreňovému systému rastliny. V praxi sa presadil vďaka spoľahlivosti a úrodnosti v každých podmienkach vrátane suchých. V pokuse mal veľmi vyrovnané nasadenie veľkých, dobre ozrnených šúľkov. V prospech ekonomiky hrá veľmi dobré uvoľňovanie vody zo zrna v závere vegetácie, a to aj v podmienkach vlhkejšej jesene. Záver prehliadky patril ďalšej stálici ponuky - hybridu Persic (FAO 430), ktorý sa v predchádzajúcich rokoch pýšil prvenstvami v pokusoch a úspechmi v praxi. „Niektorí pestovatelia ho aj v tomto roku pestujú na veľkých plochách,“ uviedol P. Feješ. Aktuálne postupne dozrieva, je veľmi dobre olistený, dôsledkom čoho pri neskorších zberoch sa v prípade vlhšieho počasia vlaha nedostáva k zrnu v šúľkoch a nie je tak nadmerne zvyšovaná zberová vlhkosť zrna.
VIERA UVÍROVÁ
FOTO – AUTORKA