V našej najnovšej reportáži sme sa vybrali na severovýchod Slovenska, do dedinky, ktorá susedí s mestom Stará Ľubovňa. Obec Hniezdne bola v minulosti najmenším kráľovským mestom Uhorska. Prvá písomná zmienka o tejto obci je z roku 1286 a práve tu sa nachádzala naša tohtotýždňová zastávka, spoločnosť Agro-Hniezdne s.r.o.
Spoločnosť Agro-Hniezdne, s.r.o. bola v minulosti podieľníckym družstvom. Pred niekoľkými rokmi sa o toto družstvo začal starať pán Marián Gurega, zo spoločnosti GAS Familia. Toto družstvo sa po vstupe nového vlastníka začalo značne obnovovať, čomu hneď napovedal prvý pohľad na stredisko a administratívne budovy. Hneď z rána nás privítal vždy usmievavý riaditeľ spoločnosti, Róbert Špiner, ktorý nám spoločnosť Agro-Hniezdne ochotne predstavil. Agro-Hniezdne obhospodaruje zhruba 1 000 ha poľnohospodárskej pôdy v piatich katastrálnych územiach. Sú nimi kataster Hniezde, Kamienka, Lacková, Forbasy a Stará Ľubovňa. Mechanizačné stredisko, v ktorom sa nachádza gro modernej techniky je strategicky umiestnené v obci Hniezdne. Stredisko má výhodnú polohu, keďže je umiestnené v strede územia, na ktorom spoločnosť hospodári a technika má tak rovnako blízko z jedného konca chotára na ten druhý. Z 1 000 ha poľnohospodárskej pôdy tvorí zhruba 400 ha orná pôda. Zvyšok výmery sa vzhľadom na zameranie podniku skladá z lúk a pasienkov.
„V Hniezdnom sa zameriavame najmä na pestovanie obilnín pre vlastnú spotrebu. Medzi pestované plodiny patria najmä pšenica, tritikale, ovos a jačmeň. Zo všetkých týchto plodín sme mali minulý rok v spoločnosti približnú priemernú úrodu do 5 t, čo sa vzhľadom na extrémny nedostatok zrážok v oblasti (kedy v okolí Starej Ľubovne napršalo v mesiaci apríl len 4 mm zrážok) dá pokladať za dobrú úrodu.,“ uviedol R. Špiner. Na zhruba 70 % ornej pôde sa ted na poliach v okolí Starej Ľubovne nachádzajú obilniny. Či už je to pšenica, tritikale, alebo sladovnícky jačmeň - celá produkcia z tejto výmery putuje do vlastného liehovaru. Zaujímavosťou je, že všetko obilie, ktoré v Hniezdnom vypestujú za jednu sezónu spotrebuje ich liehovar počas niekoľkých dní prevádzky. Držať vlastný kombajn by teda bolo zrejme zbytočné.
„Vzhľadom k tomu, že naše lúky a pasienky z dôvodu zabezpečenia kvalitného krmiva pre náš dobytok prihnojujeme, naša úroda zelenej hmoty sa pohybovala na úrovni 15 t a z miešaniek sme dokázali vyťažiť celých 20 t,“ konštatuje R. Špiner. Veľké problémy na podniku robí divá zver, ktorá napácha na tunajších úrodách veľké škody. I napriek tomu v Hniezdnom hlavu v smútku nemajú a snažia sa starať o svoje pozemky najlepšie, ako sa dá. „Na starostlivosť o zanedbané pozemky sme si zaobstarali pôdnu a lesnú frézu, ktorými čistíme niektoré pozemky, ktoré postupom času zarástli. Našou prioritou je dostať do pôvodného stavu a i keď sa jedná o finančne náročnú činnosť, naše investície sa nám v horizonte niekoľkých rokov vrátia,“ opisuje neľahkú prácu riaditeľ.
Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.