16.11.2011 | 12:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Nemecku aj v Rakúsku ceny mlieka stúpajú

Po katastrofálnom roku 2009 sa nemeckí prvovýrobcovia mlieka dostávajú opäť na koňa: v poslednom období totiž odbytové ceny z mesiaca na mesiac rastú. Rekordy trhajú najmä mliekarne na severe Nemecka, ktoré v októbri 2011 platili za liter mlieka až 39 centov, čo je o tri centy viac než v septembri tohto roku. Regionálne rozdiely zostávajú citeľné, a to nielen v samotnom Nemecku, ale i v rámci celej Európy.

Tento rok bude pre nemeckých producentov mlieka podľa všetkého úspešný. Po kríze v roku 2009, kedy odbytová cena litra mlieka padla na 24 centov, nasledovalo v roku 2010 oživenie, a priemerná odbytová cena dosiahla úroveň 30 centov. Ako uviedol nemecký server Top Agrar Online, podľa pozorovateľov trhu by priemerná odbytová cena za tento rok mala vzrásť na 35 centov, čo prekonáva aj veľmi priaznivý rok 2008, kedy predstavovala 33,5 centa za liter.
Za liter mlieka dostávajú najviac peňazí chovatelia na severe Nemecka, kde odbytová cena za október dosiahla už spomenutých rekordných 39 centov za liter. V ostatných regiónoch je situácia trochu odlišná: mliekarne z východného Nemecka platia za liter mlieka 34 až 35 centov, v západnej časti krajiny dosahuje odbytová cena maximálne 36 centov za liter.
Na vývoj ceny mlieka v Nemecku (a predovšetkým na vývoj ceny v spolkovej krajine Bavorsko) reaguje aj rakúsky trh. Rakúske mliekarne platili za liter konvenčne vyrobeného mlieka s obsahom 4,2 percenta tuku a 3,4 percenta bielkoviny v auguste tohto roku 33,57 centa, ale v septembri to bolo už 35,109 centa, čo je v porovnaní s rovnakým obdobím uplynulého roku nárast o takmer osem percent.
Podľa údajov holandskej poľnohospodárskej organizácie LTO (zosumarizovaných z údajov od sedemnástich veľkých spracovateľov mlieka v deviatich krajinách) k pohybom odbytových cien dochádza naprieč celou Európou. Priemerná európska odbytová cena sa oproti augustu nepatrne zvýšila. Za liter mlieka s obsahom 4,2 percenta tuku a 3,4 percenta bielkovín sa v priemere platilo 36,16 centa, čo je v porovnaní s augustom tohto roku nárast o 0,78 percenta, ale v porovnaní s augustom minulého roku ide o nárast 8,9 percenta.
Rozdiely medzi jednotlivými krajinami i medzi jednotlivými mliekarňami v rámci tej istej krajiny sú však značné. Odbytové ceny variujú od 31,06 centa za liter (mliekareň First Milk vo Veľkej Británii) až k 45,35 centa za liter (Hämeenlinnan Osuusmeijeri vo Fínsku). K významnému zvyšovaniu cien dochádza vo Veľkej Británii, zatiaľ čo v Holandsku a v Dánsku odbytové ceny mierne klesajú. Ceny v Nemecku charakterizuje správa organizácie LTO ako „ceny na stabilne vysokej úrovni“.
Čím možno vysvetliť rastúce odbytové ceny mlieka? Portál Nasdaq (americký burzový trh) to okrem iného vysvetľuje aj slabnúcim eurom. Kurz padá, čo podporuje export: hodnota eura oproti doláru sa znižuje, takže export z krajín eurozóny je pre medzinárodné trhy čoraz atraktívnejší.
„Medzinárodný dopyt v tomto momente nie je stabilný, a poháňajú ho najmä kurzové pohyby,“ uvádza sa v správe organizácie LTO. „Eurové ceny odtučneného sušeného mlieka, syru a sušenej srvátky sú skrátka konkurencieschopnejšie, a exportný dopyt po týchto produktoch udržiavajú na solídnej úrovni,“ sumarizuje správa.
MARÍNA URBÁNKOVÁ

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down