Rozžiarené oči detí, jazda na koníkoch, súťaže v behu vo vreci, hode granátom, rodinné preteky na fúrikoch, ukážky domácej hydiny, pohladenie malého teliatka a prasiatka i jazda na traktore. To boli hlavné atribúty Farmárskeho dňa v Roľníckom družstve Voľa v okrese Michalovce.
Bol to zároveň dar vedenia družstva a Obecného úradu Voľa deťom a vnukom súčasných zamestnancov, ale aj bývalých pracovníkov družstva k Medzinárodnému dňu detí. K oslave sa pridala aj Syráreň Bel Michalovce, ktorá poskytla nielen propagačné materiály o význame mlieka, ale každého malého súťažiaceho obdarovala i chutnými mliečnymi výrobkami.
„Týmto podujatím sa pokúšame vytvoriť dobrý vzťah medzi deťmi a tým, čo práca v poľnohospodárstve prináša. Máme tu 47 ratolestí, ktorých rodičia alebo starí rodičia pracovali v družstve. V týchto rodinách istý vzťah k agrárnemu sektoru je, ale chceme, aby deti na vlastné oči videli a mohli si siahnuť na to, čo poľnohospodárstvo produkuje alebo na to, čo je produktom poľnohospodárstva. Som rád, že sme našli pochopenie aj na obecnom úrade a spoločne sa nám podarilo pripraviť akciu, na ktorú budú deti ešte dlho spomínať,“ hovorí Zdeněk Janičkovič, predseda RD Voľa.
Na strane organizátorov stálo aj počasie. Súťažili väčší, malí, ale i tí najmenší. Chlapcov priťahoval najviac traktor, do ktorého si mohli sadnúť a povoziť sa. Dievčatám sa páčila jazda na koni pod vedením skúsených ošetrovateľov. Zaujali tiež teliatka, prasiatka a domáca hydina miestnych drobnochovateľov. Za presné zásahy v hode granátom na cieľ dostali deti žetón, ktorý si mohli vymeniť za sladkosti, syry a domáce koláče.
„Obecné zastupiteľstvo privítalo návrh predsedu družstva na usporiadanie tejto akcie. Som rád, že sú tu deti, ale aj bývalí zamestnanci družstva so svojimi deťmi a vnukmi. Vo viacerých rodinách sa práca v poľnohospodárstve dedí z otca na syna a neskôr na vnuka. Máme tu i také príklady. Vo Voli je vôľa oceniť prácu tých, ktorí sa podieľali na obrábaní pôdy našich otcov,“ hovorí Štefan Gajdoš, starosta Vole.
Zaujímavé bolo sledovať deti pri jazde na koni, pri voliérach s domácou hydinou alebo pri teliatku, pri súťažení podporovanom rodičmi. Už na prvý pohľad bolo poznať, že tieto skutočnosti im nie sú vzdialené, ale sú súčasťou ich každodenného života.
„Naši ľudia a ich potomkovia majú blízko k poľnohospodárstvu. Zaslúžili by si aj niečo viac. Legislatívne ošetrený predaj z dvora by sme privítali v širšom rozsahu ako je to dnes, keď sa obmedzuje len na predaj mlieka. Predaj z dvora by mal smerovať viac k ľuďom a ušetriť im dlhé cesty do obchodov. A v prvom rade by sme privítali to, aby sme mali istotu, že produkty, ktoré kupujeme, sú zdravé,“ dodáva starosta.
ŠTEFAN VARŠANÍK