Ako sa na uplynulý rok 2024 pozerajú slovenskí prvovýrobcovia mlieka a aké sú ich očakávania od roku 2025? Na tieto otázky odpovedala Margita Štefániková, riaditeľka Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka (SZPM).
Čo pozitívne priniesol rok 2024 sektoru prvovýroby mlieka?
„Chovatelia dojníc mali aj v tomto roku možnosť čerpať podporu prostredníctvom viacerých intervencií Strategického plánu k Spoločnej poľnohospodárskej politike a prostredníctvom viacerých opatrení štátnej pomoci.
V rámci štátnej pomoci bola veľmi účinná Schéma na podporu živočíšnej výroby v dôsledku agresie Ruska proti Ukrajine, ale aj staršie zaužívané schémy štátnej pomoci ako sú Zelená nafta, podpora plemenárskych služieb či podpora na likvidáciu kadáverov.
Pozitívne hodnotíme aj nepriamu podporu prostredníctvom odvodového zvýhodnenia podnikov v súvislosti s novelou zákona o sociálnom poistení. Tešíme sa, že po problémoch s vyplatením priamych platieb a po protestoch poľnohospodárov na začiatku roka 2024 sa situácia s vyplácaním podpory na konci minulého roka zlepšila. Chovateľov dojníc potešilo rýchlejšie vyplatenie a zvýšené percento zálohových priamych platieb, ale aj včasné vyplatenie welfare zvierat a tzv. zelenej nafty.
Čo sa týka celkovej aktuálnej situácie v sektore prvovýroby mlieka, zdá sa, že predsa len začína svitať svetielko nádeje a začína byť viditeľný pozitívny dopad doterajších opatrení. Čísla ukazujú na mierne zníženie tempa poklesu počtu dojníc a počtu podnikov prvovýroby, ktoré sa venujú chovu dojníc.
Samozrejme, ešte ani zďaleka sa nedá hovoriť o stabilizácii tohto sektoru, ale zo sektorových údajov už vidno zreteľné náznaky. Napríklad za posledný rok už nepoklesol počet dojníc o vyše 4 000 jedincov ako v predchádzajúcich rokoch, ale poklesol len zhruba o 2 000 jedincov. V minulých rokoch skončilo s chovom dojníc za rok v priemere 22 podnikov, kým v minulom roku to bolo 9 podnikov.
Pozitívom je aj nárast spotreby mlieka a mliečnych výrobkov, keď spotreba za posledný rok narástla o vyše 6 kilogramov, na takmer 192 kilogramov mlieka na osobu a rok. Za týmto úspechom sú všetci slovenskí prvovýrobcovia a spracovatelia mlieka, lebo už 16 rokov prispievajú do Mliečneho fondu, prostredníctvom ktorého sa pripravujú a realizujú informačné a propagačné aktivity zamerané na podporu spotreby mlieka a mliečnych výrobkov s pôvodom zo Slovenska. Za toto im patrí veľké poďakovanie.“
(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.)