03.09.2024 | 09:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Rastislaviciach o chorobách obilnín v roku 2024

Tretí ročník poľného dňa, organizovaný v júni 2024 spoločnosťou AM AGRO v spolupráci so spoločnosťou Blumeria consulting s. r. o., na ktorej pokusných poliach boli predstavené jednotlivé varianty fungicídnej a herbicídnej ochrany obilnín, priniesol množstvo podnetných informácií a aktualít týkajúcich sa najmä ochrany pšenice v roku 2024.

Septorióza pšenice, fuzariózy klasu

Čo sa týka septoriózy pšenice - v súčasnosti ide o významného patogéna. Dokonca sa rozšírila na F2 list, tam mu ale v aktuálnej sezóne konkurovala hrdza pšeničná. Diagnostickým znakom je tvorba pykníd, ktoré sa v tomto roku vyskytovali menej, čo miatlo pestovateľov v diagnostike a následne prijímaných opatreniach. V prípade fuzarióz klasu boli hlásené vysoké výskyty z mnohých lokalít. "S takou infekciou fuzarióz klasu sme sa v podstate ešte nikdy nestretli," dodal K. Hudec, podľa ktorého je výskyt tak silný, že nemá význam vykonať tretie fungicídne ošetrenie. Na listoch pšenice bola nájdená aj pomerne vzácne sa vyskytujúca fuzarióza listov (olejová škvrna na listoch), oproti minulému roku vo významne nižšej miere. Vo vysokej miere sa rozšírila fyziologická škvrnitosť listov, ktorá sa bežne vyskytuje na tvrdej pšenici, avšak v tomto roku bola rozšírená aj na pšenici mäkkej. Prejavuje sa fyziologickým usychaním špičiek listov, najmä vo vrchnej polovici listov v hornej časti porastu. Dôsledkom zámeny s DTR pestovatelia častokrát zbytočne ošetrujú porasty. „Zmierniť prejav fyziologickej škvrnitosti je možné aplikovaním listových hnojív a biostimulantov, čo preukázal aj pokus v Rastislaviciach,“ odporúčal K. Hudec. 

Jačmeň jarný

Na jačmeni jarnom sa pravidelne vyskytuje múčnatka trávová a hnedá škvrnitosť v závislosti od citlivosti odrody. Čo sa týka hrdze jačmennej - nie je tak významným patogénom na jačmeni ako pri pšenici. Ak sú pre hrdzu jačmennú vhodné podmienky, väčšinou sa v poraste vyskytne aj ramuláriová škvrnitosť. Ďalšia z hospodársky významných chorôb - rynchospóriová škvrnitosť (choroba chladnejších lokalít), sa vyskytla najmä na odrodách jačmeňa jarného vysiatych na jeseň. K. Hudec odporúča ošetrovanie už v T1 termíne. Klasická fuzarióza sa na jačmeňoch vyskytuje menej (vyblednuté klasy, oranžová sporulácia), skôr sa vyskytuje hnedá klásková fuzarióza.

Termíny ochrany

Termín T1 (BBCH 31 - 32) sme si v minulosti mohli dovoliť vynechať, avšak posledné dva roky to neplatí. „Ak pestovateľ vynechal tento termín ošetrenia - mal veľké problémy s hrdzou plevovou. Ak uplatnil ošetrenie až v T2-ke - hrdza plevová napadla porasty do takej miery, že aplikácie fungicídov v tomto termíne už nedokázali zastaviť rozvoj chorôb,“ upozornil K. Hudec, zároveň zdôraznil, že vo vlhšom roku, kedy je predpoklad vyššieho infekčného tlaku, rozhodne ošetrenie v T1 nesmú pestovatelia vynechať. Je to ošetrenie proti chorobám bázy stebla a proti listovým škvrnitostiam. Termín T2 je po vyvinutí zástavového listu, kedy je ideálne aplikovať fungicíd na jeho ochranu. T3 termín je na začiatku kvitnutia, kedy nastávajú vhodné podmienky pre infekcie klasov. K. Hudec neodporúča posúvať aplikácie na rozmedzie termínov T2 a T3: „Nie sú dostatočne ochránené zástavové listy a proti klasovým fuzariózam je to predčasné ošetrenie. Najväčšia vlna infekcií totiž vzniká na začiatku kvitnutia.“ Ideálna fungicídna účinnosť je do 24 hodín po vzniku infekcie, v polovici kvitnutia sú fungicídne zachytené len kvitnúce klasy, ak sú už odkvitnuté - je účinnosť fungicídov mizivá. 

V prípade jačmeňa je pre ošetrovanie kľúčový termín T1 (BBCH 30-31). Posúvať ošetrenie do T2 termínu je podľa K. Hudec veľmi neskoro na ochranu proti dôležitým chorobám: „Ošetrenie je zamerané proti múčnatke a hnedej škvrnitosti jačmeňa - tieto musia byť podchytené v termíne T1, t. j. na začiatku steblovania, prípadne pár dní vopred. Pri jačmeni je potrebné aplikovať fungicíd aj v termíne T2. Ak by pestovateľ vynechal ošetrenie v T2 termíne v takom roku ako je teraz, porast neskôr zničí ramuláriová škvrnitosť.“

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down