Väderstad skúma vplyv hĺbky spracovania pôdy

Spoločnosť Väderstad spolupracuje s výrobcom traktorov Valtra na poľnej štúdii zameranej na prispôsobenie intenzity spracovania pôdy miestnym poľným podmienkam. Kľúčovú úlohu v štúdii zohráva nový stroj Väderstad TopDown s funkciou E-Services, vďaka ktorej sa nastavenie kypriča prispôsobuje charakteristikám poľa pomocou predpisovej mapy.
V rámci spoločného projektu v severnom Dánsku vykonávajú spoločnosti Väderstad a Valtra terénnu štúdiu, ktorej cieľom je posunúť hranice a zdieľať praktické skúsenosti. Na farme sa testujú rôzne nastavenia pracovných zón TopDown-u v rôznych pôdnych podmienkach. 

V poľnej štúdii pracujú kypriče TopDown podľa predpisovej mapy, kde je každá pracovná zóna kypriča nastavená individuálne. To znamená, že pracovná hĺbka diskov, radličiek, zrovnávača a tiež prítlak na valec sa nastavuje pre každý pozemok. Plochy so šírkou 32 m zahŕňajú rôzne typy pôdy, aby bolo možné overiť, ktoré nastavenie je optimálne pre ten ktorý stav poľa.

„Cieľom poľnej štúdie je určiť optimálne nastavenie pracovných zón kypriča pre maximalizáciu úrod z danej plodiny. Okrem toho sa snažíme rozšíriť znalosti o vplyve rôznych hĺbok spracovania pôdy a úrovní utuženia na vzchádzanie plodín v rôznych typoch pôd,“ hovorí Nina Petterssonová, hlavná agronómka spoločnosti Väderstad.

Testovacie pole bude po obrábaní osiate ozimnou pšenicou. Agronómovia spoločností Väderstad a AGCO budú tento rok na jeseň sledovať klíčenie a včasné vzchádzanie a na jar vyhodnotia rast plodín aj úroveň utuženia pôdy. Údaje o úrodách budú zhromaždené po zbere plodiny v budúcom roku.

Pri vykonávaní testu na poli boli z traktora získané údaje o spotrebe paliva a poľnej výkonnosti. 

„Zavedenie systému E-Services u kypričov TopDown a Opus umožňuje strojom využívať predpisové mapy na automatické nastavenie stroja za jazdy pomocou mapy. To znamená, že pred výjazdom na pole môže farmár naprogramovať, ako sa majú jednotlivé pracovné zóny, disky, radličky, zrovnávacia sekcia a pech, chovať na konkrétnych miestach poľa,“ hovorí Wolfram Hastolz, obchodný manažér pre stroje na spracovanie pôdy, v spoločnosti Väderstad, a pokračuje: „Rozhodnutia môžu vychádzať napríklad z mapy pôdnych typov, úrodovej mapy alebo z vlastných skúseností poľnohospodárov s parametrami poľa. V kabíne traktora sa predspisová mapa vloží do ISOBUS terminálu, ktorý sa potom pripojí k systému Väderstad E-Control a prevezme kontrolu nad strojom.

Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down