Vädnutie hrozna je fyziologické ochorenie viniča, ktoré spôsobuje straty na úrode v priemere o viac ako 10 percent, a v niektorých vinohradoch môžu straty dosiahnuť až 70 percent. Pri vädnutí strapcov dochádza k spomaleniu dozrievania a vyfarbovania bobúľ hrozna a k zhoršeniu chuti hrozna a vína.
Vädnutie vzniká vtedy, keď vinič vstupuje do fázy BBCH 85; teda vtedy, keď začínajú mäknúť jeho bobule. Straty, spôsobené vädnutím, môžu značne ovplyvniť hospodárske výsledky, a preto treba venovať veľkú pozornosť tomu, aby sa vädnutie hrozna obmedzilo na maximálne možnú mieru.
V uplynulom roku bol výskyt vädnutia menší ako v predchádzajúcom období. Úzko to súviselo s priebehom zrážok a teplôt. Počet tropických dní (dní, v ktorých teplota v priebehu 24 hodín dosiahne 30 a viac stupňov Celzia) bol v roku 2018 o 27,5 percenta menší ako v roku 2017.
V mesiaci august 2018 predstavoval počet tropických dní 64,3 percenta z celkového počtu dní v mesiaci. V III. dekáde júla 2018 a v I. dekáde augusta 2018 sme zaznamenali súvislý hromadný výskyt tropických dní. Maximálna teplota počas tropických dní v roku 2018 dosiahla 34,8°C. Ale v roku 2018 - na rozdiel od roku 2017 - maximálna teplota nedosiahla nad hranicu 35°C. Maximálne teploty vzduchu sa v roku 2018 neprejavili na zvýšení tropických dní.
Na vädnutí hrozna sa - spolu s priebehom zrážok a s výskytom tropických dní - v mnohých vinohradoch podieľalo aj nadmerné zaťaženie a odlistenie viníc, vykonané v nevhodnom termíne.
Nadmerné zaťaženie kmienkov strapcami hrozna pri vysokých teplotách a pri deficite zrážok spôsobilo v uplynulom roku ich vädnutie, keďže nebol dodržaný odporúčaný počet letorastov na kmienku, ba často bol prekročený aj dosť výrazným spôsobom.
(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)