20.04.2023 | 05:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vážme si našu tradičnú výrobu bryndze...

Každý národ má svoje tradície, ktoré si váži a má aj svoje tradičné jedlá, s ktorými sa prezentuje a neustále ich podporuje. Poznáme predsa tradičný Ementálsky syr, s ktorým sa chváli Švajčiarsko či ovčí syr Rokfort, s ktorým sa pýši Francúzsko...

Na Slovensku máme bohatú tradíciu s výrobou ovčej Bryndze a mali by sme byť na ňu hrdí a naďalej si udržiavať naše typické jedlá. O našej bryndzi sa už toho veľa napísalo, no aj naďalej si ju treba pripomínať, zdokonaľovať a propagovať. Zvlášť teraz, keď máme jar a s ňou aj tradičnú Májovú bryndzu alebo Liptovskú bryndzu. Mnohí starší ľudia si spomínajú, že práve bryndza tvorila súčasť takmer každodennej stravy a konzumovali sme ju nielen s haluškami, ale aj s tradičnými jedlami ako bryndzová polievka Demikát, bryndzové pirohy či osvedčené bryndzové nátierky.
Tradičná slovenská bryndza si zachováva všetky biologicky aktívne zložky pôvodného mlieka a vyznačuje sa väčším množstvom mliečnych baktérií ako bežné kyslomliečne produkty, preto sa radí medzi tzv. funkčné potraviny s probiotickými účinkami. Takéto funkčné potraviny okrem základného výživového efektu pomáhajú udržovať zdravie a znižovať riziko rôznych ochorení. Obsahujú bioaktívne zložky prírodného pôvodu, ktoré sa v bežných potravinách nevyskytujú. Kyslomliečne baktérie v priebehu kysnutia ovčieho hrudkového syra totiž premenia mliečny cukor (laktózu) na kyselinu mliečnu. Táto kyselina má silné baktericídne účinky chrániace črevá pred množením choroboplodných mikroorganizmov, ktoré môžu premieňať niektoré zložky potravín na karcinogény. Vďaka premene mliečneho cukru môžu bryndzu konzumovať jedinci, ktorým pôvodný mliečny cukor spôsobuje zdravotné problémy. Mliečne baktérie bryndze majú kľúčový význam z hľadiska regulácie imunitného systému a prevencie proti alergiám. Majú antioxidačné účinky, keď vychytávajú reaktívne formy kyslíka poškodzujúce dôležité štruktúry buniek, čo môže viesť k vzniku degeneratívnych ochorení, vrátane Alzheimerovej choroby. Dokázalo sa (prof. Ebringer a kol.), že pravidelná konzumácia bryndze dokázateľne znižuje hladinu škodlivého cholesterolu. Má pozitívne účinky pri prevencii rakoviny hrubého čreva, zažívacích problémoch, alergických ochoreniach, rednutí kostí, cukrovke, zvyšuje imunitu a znižuje dokonca krvný tlak.
Viac sa dočítate v príspevku Ing. Karola HERIANA, CSc. v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 17.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down