24.10.2013 | 08:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Veda a výskum, v čom je problém?

Odpoveď na uvedenú otázku je v zásade jednoduchá: predstavy o poslaní vedy a výskumu vládnucich štruktúr štátu a vedeckovýskumnej základne nie sú rovnaké, aj keď sa tvárime, ako by tu žiadny rozpor nebol.

Vládnuce štruktúry štátu chcú od vedy čím skôr výsledky, pomocou ktorých sa pokiaľ možno ihneď zabezpečí rozvoj hospodárstva, v súčasností najmä návod, ako dostať republiku z krízy. Pritom chcú, aby sa to zabezpečilo za málo peňazí, bez väčšieho ohľadu na budúcnosť, respektíve trvalo udržateľný rozvoj.
A čo chce vedeckovýskumná základňa? Dajte nám viac peňazí, veď sme na tom najhoršie v rámci celej EÚ. Vieme čo treba riešiť. Podporujte inovácie. Treba ale priznať, že tu chýba koordinácia, respektíve vzájomné prepojenie výskumných aktivít, ako aj prepojenie na inovácie. Taktiež nie sú jasné priority vedecko-výskumnej činnosti.
Ako možno danú situáciu riešiť? Aké by mali byť naše priority? K pozitívnym výsledkom môžeme dospieť len vtedy, ak si zvolíme koncepčný, či systémového prístup, ak sa nebudeme spoliehať na to, že rozvoj na Slovensku pôjde automaticky. Pritom parciálne koncepcie rozvoja, ako aj jednotlivé kroky vo vede a výskume, a rovnako aj v praxi, sa musia vzájomne prepojiť. Jednoducho musí tu byť holistický prístup. To ale nie je jednoduché.
Snahy o nápravu, či riešenie problémov tu sú. Aby to lepšie fungovalo, zvolila sa cesta centralizácie vedy a výskumu na Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR. Nie som presvedčený, že až takáto silná centralizácia rozvoju nášho hospodárstva pomôže. Veď jednotlivé odvetvia majú svoje špecifiká. To isté platí aj o jednotlivých skupinách vedy a výskumu, či vedných odboroch. Jestvujú predsa odvetvia, kde rozvoj domácej hospodárskej sféry nie je možné zabezpečiť bez aplikovaného výskumu a vývoja. Ale sú aj také odvetvia, kde možno aj tú najvyspelejšiu technológiu doviezť zo zahraničia, a v takom prípade sa zrejme zaobídeme aj bez vlastného základného, niekedy aj bez aplikovaného výskumu. Stačí rozvíjať najmä informatiku.
Viac sa dočítate v 43. čísle Roľníckych novín.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down