08.03.2019 | 01:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

„Veda pre lepší život – inovatívne v ochrane rastlín“

Tradičná odborná konferencia spoločnosti Bayer, ktorá sa uskutočnila v polovici januára 2019 v Nitre, patrí rozsahom a účasťou k najväčším podujatiam na Slovensku. Aj tentoraz priniesla témy zamerané na riziká spojené so zmenou klímy, na komplexné fungicídne ošetrenie obilnín, predovšetkým však boli predstavené nové produkty v segmente fungicídov a insekticídov, ktoré budú uvedené v nadchádzajúcej sezóne.

Hostí podujatia pozdravil Ing. Vladimír Fúzik, vedúci obchodného oddelenia spoločnosti Bayer. V úvode pripomenul reorganizáciu spoločnosti, ktorá vyplynula z akvizície spoločnosti Monsanto: „Po dvoch rokoch procesov bola v auguste roku 2018 táto akvizícia úspešne ukončená, t. j. spoločnosť Monsanto bola včlenená do spoločnosti Bayer a dnes fungujeme ako jedna firma.“

V súčasnosti má spoločnosť Bayer tri divízie, z nich - Pharmaceuticals a Consumer Health pôsobia vo farmaceutickej oblasti. Poľnohospodárska divízia Crop Science je zameraná na osivá a ochranu rastlín, pričom portfólio osív posilnila značka Dekalb. Ako uviedol V. Fúzik, víziou spoločnosti je byť na čele procesu formovania poľnohospodárstva v budúcnosti. Pri vytváraní tejto vízie napomáha aktivita OSN so stratégiou v oblasti udržateľného rozvoja ľudskej spoločnosti. „Je to zodpovednosť voči budúcnosti - vyrábať viac, zodpovedne spotrebúvať a zároveň chrániť prírodné zdroje. Naša spoločnosť má na tieto výzvy podmienky a prostriedky, pretože po zlúčení so spoločnosťou Monsanto sa zo spoločnosti Bayer stal svetový líder v oblasti poľnohospodárstva,“ uviedol V. Fúzik, pričom zdôraznil vedúce postavenie spoločnosti vo svete vo všetkých hlavných oblastiach ako je kukurica, sója, záhradníctvo (ovocné sady, vinohradníctvo a zeleninárstvo), obilniny a digitálne poľnohospodárstvo. Cieľom je byť aj naďalej lídrom v inováciách, v investíciách do vývoja nových osív a produktov na ochranu rastlín s novými účinnými látkami. „Aj v tomto roku uvádzame nové hybridy kukurice, očakávame registráciu nového moridla, získali sme rozšírenie registrácie prípravku Propulse®, na slovenský trh sme uviedli nový insekticíd Movento® 100 SC,“ dodal V. Fúzik.

Zmena klímy, choroby a škodcovia poľných plodín

„Vďaka zvyšovaniu teploty v prostredí sa do nášho pásma rozšírili nové choroby a škodcovia, napr. kukuričiar koreňový, problémovými sa stali skočka repková, strapky, zunčavka jačmenná, či roztočec chmeľový na cukrovej repe, kukurici, slnečnici a sóji,“ skonštatoval Ing. Karel Říha, odborný poradca v ochrane rastlín z Českej republiky. Ako uviedol, rozšírili sa teplomilné a suchomilné choroby, napr. Macrophomina phaseolina, alternáriové odumieranie slnečnice, kukurice a repky. Silne sa rozširujú vírusové choroby. V minulom roku sa dôsledkom prehriatia prostredia a teda aj rastlín stimuloval rozvoj verticília na repke, slnečnici a maku. Taktiež fómové černenie stonky slnečnice a repky, či helmintospóriové odumieranie stonky maku.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down