03.05.2013 | 09:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vedci: pestujme viac strukovín

Príliš vysoká závislosť Európskej únie od dovozu bielkovinových krmív, najmä sójových bôbov, sa môže eliminovať iba osobitnou podporou domáceho pestovania bielkovinových krmív v rámci novej Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ (SPP).

Uvádza sa to v štúdii s názvom Úloha bielkovinových plodín v novej SPP, ktorú vypracoval kolektív poľnohospodárskych akademikov z celej EÚ, a ktorá bola predložená Európskej komisii i Európskemu parlamentu.
Vedci tvrdia, že zvýšenie produkcie bielkovinových plodín by pomohlo jednak samotným poľnohospodárom, ale aj životnému prostrediu. Bielkovinové plodiny, ako sú sója, cícer, fazuľa či vlčí bôb, môžu zlepšiť kvalitu pôdy, znižujú riziko výskytu chorôb a podporujú aj divokú zver, vrátane včiel, tým, že im ponúkajú širšiu škálu rastlín.
V štúdii sa ďalej uvádza, že napriek zvýšenému dopytu po bielkovinových plodinách, najmä sóji, ich produkcia v EÚ v posledných rokoch výrazne klesla. V súčasnosti zaberajú bielkovinové plodiny iba 1,8 percenta z celkovej výmery ornej pôdy v EÚ, kým v roku 1961 to ešte bolo 4,7 percenta.
Na Slovensku sa v minulom roku pestovali strukoviny na výmere 8 300 hektárov a rok predtým na ploche 8 600 hektárov. To predstavuje len okolo 0,6 – 0,65 percenta z celkovej výmery ornej pôdy.
Podľa vedcov uvedený pokles pestovateľskej výmery bielkovinových plodín spôsobilo predovšetkým zrušenie dotácií viazaných na produkciu, ako aj väčšia rentabilita pestovania zrnín. Iróniou pritom je, že k poklesu produkcie bielkovinových plodín došlo v období masívneho nárastu produkcie a spotreby mäsa v Európe. Európska únia v súčasnosti dováža viac ako 70 percent z celkovej spotreby bielkovinových krmív.
Viac sa dočítate v 18. čísle Roľníckych novín

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down